Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Mieszkańcy Szczecinka kontra spółka Kronospan

0
Podziel się:

Przed Sądem Rejonowym w Szczecinku (Zachodniopomorskie) rozpoczął się we
wtorek cywilny proces o zaniechanie immisji, czyli wydzielania odorów i pyłów, przez działające na
terenie miasta spółki z grupy kapitałowej Kronospan.

Przed Sądem Rejonowym w Szczecinku (Zachodniopomorskie) rozpoczął się we wtorek cywilny proces o zaniechanie immisji, czyli wydzielania odorów i pyłów, przez działające na terenie miasta spółki z grupy kapitałowej Kronospan.

Pozew w tej sprawie złożyło siedmioro mieszkańców Szczecinka. Twierdzą oni, że odory i pyły zakłócają im korzystanie z zamieszkiwanych przez nich nieruchomości.

Przedstawiciel pozwanych spółek mecenas Eugeniusz Wicher wnioskował we wtorek o oddalenie powództwa w całości. Argumentował to tym, iż pozew nie został skierowany do "właściwej osoby".

Jak mówił, z dołączonego do pozwu protokołu Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, wynika, bowiem, że immisje, zaniechania których domagają się powodowe, pochodzą ze spółki Kronotex z siedzibą w Mielcu, a nie pozwanych firm Kronospan Szczecinek i Kronospan Polska.

Mecenas zwracał również uwagę, iż powodowie nie wykazali w pozwie, iż na skutek immisji ponieśli szkody.

Sąd nie przychylił się do tych argumentów i zaczął we wtorek przesłuchiwać świadków.

Strona powodowa wnioskuje o przesłuchanie aż 1200 osób. Reprezentujący powodów adwokaci Filip Sztukiel i Wojciech Litorowicz chcą też dopuszczenia dowodu w postaci opinii biegłego.

Pozew oparto na dwóch artykułach Kodeksu cywilnego - 144 i 222 par. 2. Pierwszy mówi, że "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno - gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".

Drugi przepis stanowi, iż "przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób niż aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń."

Sprawa trafiła do sądu wiosną br. Zaczęła się jednak dopiero teraz, bo pozwana spółka złożyła wnioski o wyłączenie z rozpoznawania pozwu sędziów z wydziału cywilnego szczecineckiego sądu. Argumentowała to możliwym brakiem obiektywności przez fakt zamieszkiwania przez nich w Szczecinku.

Wnioski przez kilka miesięcy rozpoznawały sądy w Szczecinku, jako pierwsza instancja, i w Koszalinie, jako druga instancja. Proces mógł ruszyć dopiero po uprawomocnieniu się postanowień sądów. Wnioski Kronospanu zostały oddalone.

Pozew mieszkańców wspiera ekologiczne Stowarzyszenie Terra, które powstało w ub.r. przeciwko planowanej przez spółkę Kronospan budowie elektrociepłowni. Pierwszą akcją Terry było zbieranie podpisów pod petycją sprzeciwiająca się inwestycji. Według stowarzyszenia protest ten poparło 10 tys. mieszkańców niespełna 40-tysięcznego Szczecinka.

Pod koniec października br. władze miasta podpisały z szefami znajdujących w Szczecinku spółek grupy Kronospan porozumienie, w którym firmy zobowiązały się do "maksymalizacji działań podejmowanych w celu ochrony środowiska naturalnego".

Zdaniem mecenasa Filipa Sztukiela i Stowarzyszenia Terra porozumienie to niewiele jednak zmienia w sytuacji Kronospanu, gdyż jest w nim zapis mówiący o tym, że "nie rodzi ono skutków cywilnoprawnych, w szczególności nie może stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń".

Grupa kapitałowa Kronospan to największy na świecie producent płyt drewnopochodnych. Spółki z grupy działają w 24 krajach, zatrudnią 11 tys. pracowników, a ich roczna sprzedaż przekracza 2,7 mld euro. W Szczecinku grupa Kronospan jest obecna od 1989 r. (PAP)

sibi/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)