Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Młodzieżówka PO pomaga zagłosować

0
Podziel się:

Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej otworzyła w Szczecinie i kilku innych
miastach regionu punkty informacyjne, w których wyborcy mogą uzyskać informacje, co trzeba zrobić,
by zagłosować poza miejscem zamieszkania.

Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej otworzyła w Szczecinie i kilku innych miastach regionu punkty informacyjne, w których wyborcy mogą uzyskać informacje, co trzeba zrobić, by zagłosować poza miejscem zamieszkania.

Przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci w Szczecinie Wojciech Dorżynkiewicz poinformował w piątek PAP, że podobne punkty powstają w całym kraju i są rozwinięciem portalu GlosujBezMeldunku.pl.

"Pracownicy biura pomogą wypełnić niezbędne dokumenty, podpowiedzą gdzie i jakich formalności należy dokonać, aby zagłosować poza miejscem zamieszkania. Serdecznie zapraszamy do naszego punktu studentów, osoby mieszkające z dala od miejsca zameldowania, a także planujące wyjazdy w dniu wyborów" - dodał Dorżynkiewicz.

Szczeciński punkt mieści się w Biurze Platformy Obywatelskiej i jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17.

Na portalu GlosujBezMeldunku.pl Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, także można znaleźć szczegółowe instrukcje, jak dopisać się do rejestru wyborców, pobrać zaświadczenie uprawniające do głosowania w dowolnej komisji wyborczej. Można tam także pobrać wzory formularzy niezbędnych w urzędach.

Młodzi politycy z PO zapowiadają też, że codziennie po południu na Placu Rodła w centrum Szczecina będą udzielać szczegółowych informacji o możliwości głosowania poza miejscem zameldowania.

Pozostałe punkty informacyjne w woj. zachodniopomorskim znajdują się w Białogardzie, Gryficach, Kołobrzegu, Stargardzie Szczecińskim.

By pomóc wyborcom, którzy nie będą mogli zagłosować w miejscu zamieszkania także szczeciński magistrat wydłuży godziny pracy. Na kilka dni przed wyborami Biuro Obsługi Interesantów w magistracie będzie czynne do godz. 20, tak by wszyscy chętni mogli pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania.

W środę Sejm zdecydował, by nie wprowadzać pod obrady przygotowanego przez PO projektu noweli ustawy o wyborze prezydenta. Propozycja zakładała, że obywatele głosując w I turze wyborów otrzymywaliby w lokalu wyborczym zaświadczenie umożliwiające im głosowanie w II turze poza miejscem zamieszkania. Wybory odbędą się 20 czerwca, ich ewentualna druga tura 4 lipca.

Każdy, kto chce zagłosować w wyborach prezydenckich, musi zostać wpisany do spisu wyborców albo mieć zaświadczenie o prawie do głosowania.

Polacy zameldowani na stałe w danej gminie i ujęci w rejestrze wyborców nie muszą robić nic, by zostać wpisanymi do spisu wyborców; władze gminy automatycznie dopisują taką osobę do spisu. Czas na przygotowanie dwóch egzemplarzy spisów wyborczych gmina ma do 6 czerwca.

Jeśli jakaś osoba będzie chciała oddać głos w innym miejscu niż jest zameldowana, będzie musiała otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania lub na własny wniosek dopisać się do spisu wyborców w miejscowości, w której będzie przebywała.

W przypadku dopisywania się do spisu wyborców wniosek można składać w urzędzie gminy najpóźniej do 10 czerwca. (PAP)

epr/ par/ jra/

zachodniopomorskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)