Notowania

wiadomości
06.12.2013 13:33

Zachodniopomorskie: Ok. 103 tys. odbiorców bez prądu

# dochodzą aktualne dane, m.in. liczba odbiorców bez prądu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą aktualne dane, m.in. liczba odbiorców bez prądu #

06.12. Szczecin (PAP) - Ok. 103 tys. obiorców jest pozbawionych prądu w województwie zachodniopomorskim z powodu wichury. W nocy z czwartku na piątek wiatr wiał w porywach z prędkością 135 km/h nad morzem i 85 km/h w głębi lądu. Strażacy interweniowali ponad 700 razy.

W rejonie koszalińskim prądu nie ma 62 tys. odbiorców, a w rejonie szczecińskim 41 tys. Przy usuwaniu awarii energetycznych w Zachodniopomorskiem pracuje ponad 530 osób - poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

Najwięcej awarii wiatr spowodował w powiatach: drawskim, szczecineckim, koszalińskim, białogardzkim i kołobrzeskim. Przerwy w zasilaniu występują miejscowo w Szczecinie oraz m.in. w powiatach: gryfińskim, kamieńskim, goleniowskim, łobeskim i stargardzkim.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie powiedział PAP, że od czwartku strażacy w regionie interweniowali z powodu silnego wiatru ponad 700 razy. Interwencje polegały na usuwaniu powalonych drzew i ułamanych konarów. Z tego powodu doszło do dwóch wypadków drogowych. Gałęzie spadły na samochody. Nikt jednak nie został ranny.

Wcześniej poinformowano, że w powiecie szczecineckim w miejscowości Skotniki przerwana linia energetyczna spadła na oborę i śmiertelnie poraziła 26 krów.

W portach Darłowo, Kołobrzeg i Dźwirzyno obowiązuje alarm przeciwsztormowy. Wstrzymano całkowicie ruch statków. Pogotowie przeciwsztormowe obowiązuje w Świnoujściu oraz Dziwnowie.

Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus powiedział PAP, że promy na dwóch przeprawach w mieście pomimo silnego wiatru nadal kursują. Do niedzieli wstrzymano natomiast ruch promów ze Świnoujścia do Szwecji, kutry rybackie także do niedzieli nie będą opuszczały portu - dodał Karelus.

Na razie nie ma zagrożenia powodziowego. Jeśli zmieni się kierunek wiatru na północno-zachodni stan wód może się jednak podnieść.

W 63 szkołach w Zachodniopomorskiem odwołano zajęcia - głównie z powodu braku energii elektrycznej i ogrzewania, chodzi m.in. o dwie szkoły w Świdwinie, dwie w Biesiekierzu i dwie w Dobrej Nowogardzkiej. Zastępca rzecznika Urzędu Miejskiego w Koszalinie Grzegorz Śliżewski podał, że zajęcia zawieszono też w II Liceum Ogólnokształcącym.

Do godzin przedpołudniowych nieprzejezdna była linia kolejowa między stacjami Szczecin Podjuchy i Szczecin Port Centralny. Wczesnym rankiem nieprzejezdna była natomiast linia kolejowa Świdwin - Worowo. Opóźniony został jeden pociąg osobowy.

W piątek na lotnisku Szczecin-Goleniów odwołano dwa loty, do Warszawy i Stavanger.

Wszystkie drogi krajowe w województwie są przejezdne.

Prognozy mówią, że w piątek wiatr będzie wiał w głębi lądu od 40 do 50 km/h, w porywach do 110 km/h. Nad morzem natomiast od 50 do 60 km/h, w porywach do 125 km/h. Lokalnie możliwe są porywy do 135 km/h. Późnym popołudniem wiatr będzie słabszy. (PAP)

res/ sibi/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz