Notowania

wiadomości
04.06.2013 18:52

Zachodniopomorskie: Plaża w Świnoujściu z Błękitną Flagą

Na nadmorskiej plaży w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) po raz kolejny powiewać będzie od lipca Błękitna Flaga. Wyróżnienie nadawane jest kąpieliskom, które spełniają najwyższe standardy w kilku kategoriach, m.in. czystości wody i bezpieczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na nadmorskiej plaży w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) po raz kolejny powiewać będzie od lipca Błękitna Flaga. Wyróżnienie nadawane jest kąpieliskom, które spełniają najwyższe standardy w kilku kategoriach, m.in. czystości wody i bezpieczeństwa.

Świnoujskie kąpielisko jest jedynym w kraju, które ósmy raz z rzędu otrzymało to międzynarodowe, prestiżowe wyróżnienie. Po raz piąty Błękitną Flagę przyznano również marinie w tym mieście.

Jak podkreślił rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Robert Karelus, żeby otrzymać wyróżnienie, plaża i marina musiały spełnić najwyższe kryteria dotyczące jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Podniesienie Błękitnej Flagi na świnoujskiej marinie i kąpielisku odbędzie się na początku lipca.

Błękitne Flagi powieją także na innych nadmorskich kąpieliskach w Zachodniopomorskiem, m.in. w Pogorzelicy, Niechorzu, Rewalu, Trzęsaczu Pustkowie i Pobierowie.

Wyróżnienie przyznawane jest od ponad 20 lat, ale tylko na jeden sezon. Błękitną Flagę otrzymują nie tylko plaże i mariny w Europie, ale również leżące w tak egzotycznych miejscach jak Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury złożone z upoważnionych przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiego Związku Żeglarskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Klubu Ekologicznego, Związku Miast i Gmin Morskich.

Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje jury międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

Plaża ze znakiem Błękitnej Flagi nie może być zanieczyszczona ściekami przemysłowymi i komunalnymi, teren kąpieliska musi być utrzymywany w czystości, powinny być tam kosze na śmieci i pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych, toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Na plażę z Błękitną Flagą nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być strzeżone, wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej.(PAP)

res/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz