Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Pogotowie przeciwpowodziowe w Szczecinie i kilku powiatach

0
Podziel się:

Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz wprowadza od poniedziałku
stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Szczecina i powiatów: myśliborskiego, gryfińskiego,
polickiego i goleniowskiego poinformowano na konferencji prasowej w niedzielę w Szczecinie

Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz wprowadza od poniedziałku stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Szczecina i powiatów: myśliborskiego, gryfińskiego, polickiego i goleniowskiego poinformowano na konferencji prasowej w niedzielę w Szczecinie

Z najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wynika, że fala kulminacyjna na Odrze, która osiągnie Słubice(Zachodniopomorskie) w piątek, może przekroczyć poziom alarmowy rzeki nawet o 210 - 230 cm.

Nowa prognoza różni się od opracowanej wcześniej przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, która zakładała znaczne spłaszczenie fali z południa Polski. Według najnowszych informacji wzrost poziomu rzeki o ponad 2 metry zagraża bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu terenów położonych wzdłuż Odry.

Z analiz Wojewódzkiego Centrum Zarzadzania Kryzysowego wynika, że na odcinku od miejscowści Boleszkowice do Widuchowej (Zachodniopomorskie) ok. 100 budynków jest zagrożonych podtopieniem i ok. 350 osób przewidzianych do ewentualnej ewakuacji.

W związku ze zmianą przewidywań, wojewoda zalecił przeprowadzenie kontroli stanu przygotowania zagrożonych powodzią samorządów. Kontrole przeprowadzi komisja złożona z przedstawicieli Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz ekspertów z zakresu hydrologii oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

"Kontrola rozpocznie się od poniedziałku i obejmie gotowość służb reagowania kryzysowego, sanitarno-epidemiologicznych, weterynaryjnych, ochrony środowiska, policji, straży pożarnej oraz służby zdrowia" - powiedział Zydorowicz.

Sprawdzona zostanie także poprawność planów operacyjnych ochrony przed powodzią, procedury pogotowia i stanu alarmowego, skuteczność działania lokalnych systemów wczesnego ostrzegania ludności. Przeprowadzona zostanie wizja terenów zagrożonych powodzią pod kątem zabezpieczenia szpitali i placówek służby zdrowia, obiektów użyteczności publicznej, ujęć i oczyszczalni wody, wysypisk śmieci i odpadów oraz innych obiektów, których uszkodzenie lub zniszczenie może powodować zagrożenie bezpieczeństwa.

Wnioski z kontroli będę przekazywane wojewodzie, który w razie potrzeby, w trybie pilnym będzie wydawał samorządom zalecenia.(PAP)

szt/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)