Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Prawie 300 nauczycieli straci pracę

0
Podziel się:

Pawie 300 nauczycieli i blisko 200 pracowników administracyjnych szkół w
Zachodniopomorskiem z końcem sierpnia br. straci pracę, kolejnym ponad 500 pracownikom oświaty
obniżony zostanie wymiar zatrudnienia - informuje zachodniopomorski ZNP.

Pawie 300 nauczycieli i blisko 200 pracowników administracyjnych szkół w Zachodniopomorskiem z końcem sierpnia br. straci pracę, kolejnym ponad 500 pracownikom oświaty obniżony zostanie wymiar zatrudnienia - informuje zachodniopomorski ZNP.

W województwie (dane z wyłączeniem Szczecina) najwięcej nauczycieli straci pracę w szkołach podstawowych, będzie ich 57, w szkołach ponadgimnazjalnych zwolnionych będzie 54 a w gimnazjach 40 nauczycieli. Ponadto pedagodzy odczują także obniżenie wymiaru zatrudnienia; 173 nauczycieli dotkną ograniczenia w szkołach ponadgimnazjalnych, 150 w gimnazjach i 98 w podstawówkach. Zwolnionych zostanie także 60 pracowników administracyjnych szkół a kolejnym 32 obniżony zostanie wymiar zatrudnienia.

Najwięcej nauczycieli i pracowników administracyjnych straci pracę w Szczecinie, Policach, gminie Wałcz, Myśliborzu i Szczecinku.

"Może wydawać się, że w skali województwa liczba zwolnień lub ograniczeń wymiaru zatrudnienia nie wygląda porażająco, ale trzeba przyjrzeć się konkretnym miejscom w regionie. W Policach i gminie Wałcz zwolnienia w znacznej większości spowodowane są likwidacją funkcjonujących tam placówek i dotkną dużą część wszystkich nauczycieli z tych miejsc" - powiedziała PAP wiceprezes zachodniopomorskiego ZNP Teresa Chełchowska.

Zdaniem związku, na likwidację etatów wpłynęły m.in. wymuszane przez organy prowadzące, czyli samorządy, oszczędności. Jej zdaniem, samorządy tłumaczą się zbyt niską subwencją oświatową otrzymywaną od państwa, której bardzo często nie wykorzystują w pełni na zadania oświatowe, ale na inne cele chcąc w ten sposób naprawić swoje budżety. "Samorządy także tłumaczą się niżem demograficznym" - powiedziała Chełchowska.

Kolejnymi powodami likwidacji nauczycielskich etatów są: likwidacja lub łączenie w zespoły szkół placówek oświatowych, zwiększanie liczebności klas, nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego w roku szkolnym 2012/2013 a także wprowadzone zmiany w szkolnictwie zawodowym.

Jak mówiła Chełchowska, jednym z powodów jest także całkowita dowolność w ustalaniu godzin zajęć m.in. dla psychologów szkolnych czy logopedów. "Samorządy nie rozumieją charakteru ich pracy i rezygnują ze specjalistów" - powiedziała.

Jak dodała, w samym Szczecinie pracę straci około stu nauczycieli i ponad stu pracowników administracyjnych.

Z informacji szczecińskiego magistratu wynika, że w roku szkolnym 2013/2014 zatrudnienie nauczycieli zmniejszy się o około 65 etatów, co spowodowane jest niższą o około tysiąc liczbą uczniów, którzy przyjdą we wrześniu do szkół. O 80 zmniejszy się także liczba etatów pracowników administracyjnych.

Magistrat stara się złagodzić negatywne skutki zmian w oświacie przez zwiększenie średniej liczby godzin zajęć w szkołach w stosunku do ubiegłych lat. W nowym roku szkolnym ma także pojawić się kilkaset godzin w nauczaniu indywidualnym.

System szczecińskiej oświaty obejmuje 165 placówek.

Kuratorium Oświaty w Szczecinie poinformowało PAP, że nie dysponuje informacjami dotyczącymi zwolnień nauczycieli. (PAP)

res/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)