Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 07:00

Zachodniopomorskie: W kuratorium ok. 200 wniosków dot. m.in. likwidacji szkół

Około 200 wniosków dotyczących likwidacji szkół, przekształcenia i przekazania innym podmiotom niż samorządy wpłynęło do kuratorium - wynika z informacji Kuratorium Oświaty w Szczecinie. W regionie zlikwidowanych ma być kilkadziesiąt szkół i przedszkoli.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Około 200 wniosków dotyczących likwidacji szkół, przekształcenia i przekazania innym podmiotom niż samorządy wpłynęło do kuratorium - wynika z informacji Kuratorium Oświaty w Szczecinie. W regionie zlikwidowanych ma być kilkadziesiąt szkół i przedszkoli. *

Jak powiedziała PAP Hanna Boguta z Kuratorium Oświaty w Szczecinie, "w tej chwili pracownicy kuratorium rozpatrują około 200 wniosków. Spośród nich 60 jest już zaopiniowanych a 140 jest w trakcie."

Według Boguckiej, do kuratorium wpłynęło kilkadziesiąt wniosków od samorządów dotyczących likwidacji. Najwięcej spośród nich dotyczy likwidacji przedszkoli, jest ich 56. Planuje się także zlikwidowanie 26 szkół podstawowych, 10 szkół ponadgimnazjalnych i trzech gimnazjów.

Jak informuje szczeciński urzędu miasta, w mieście połączonych zostanie sześć szkół. W wyniku tego likwidacji ulegnie jedna szkoła podstawowa i stopniowo, w ciągu trzech lat jedno gimnazjum. Będą zlikwidowane również: trzy licea profilowane, pięć techników uzupełniających, dwa uzupełniające licea ogólnokształcące, jedno uzupełniające liceum dla dorosłych i jedno technikum dla dorosłych.

Według szczecińskiego magistratu, powodem zmian w miejskiej oświacie jest przede wszystkim niż demograficzny. Poziom finansowania wydatków na oświatę w Szczecinie jest uzależniony od wysokości subwencji oświatowej, a ta zależy od liczby uczniów. Malejąca liczba uczniów ma wpływ na wysokość środków z budżetu państwa. Pomimo spadku liczby uczniów dzięki ograniczeniu wydatków zwiększył się udział subwencji oświatowej w wydatkach na szczecińską edukację.

Wydatki oświatowe generuje także m.in. inflacja, wzrost wynagrodzenia nauczycieli, zwiększenie liczby urlopów dla poratowania zdrowia, ceny mediów czy wzrost kosztów utrzymania przedszkoli publicznych. Szkoły wymagają także nakładów finansowych na utrzymanie ich majątku.

Jak wynika z informacji magistratu, samorządy muszą realizować kolejne działanie, na które nie dostaje dodatkowych środków z budżetu państwa na ich wykonanie. Wzrost stawki rentowej w szczecińskiej oświacie to kwota 6,5 mln zł, wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli ponad 4,5 mln zł, zawarcie porozumienia dotyczącego wynagrodzeń dla pracowników nie będących nauczycielami to 550 tys. zł oraz 10 mln zł na zwrot opłat za przedszkola rodzicom. Wzrosły także ceny energii cieplnej, elektrycznej i wody.

Miasto w 2011 r. otrzymało 337,5 mln zł z subwencji oświatowej. W tym samym roku wydatki na oświatę z budżetu miasta to ok. 540 mln zł. Restrukturyzacja w oświacie ma przynieść miastu ponad 14 mln zł oszczędności.

Budynki po likwidowanych bądź przeniesionych szkołach miasto zamierza udostępnić w przetargu na cele oświatowe.

W ubiegłym roku szkolnym 2010/11 w Szczecinie nie zlikwidowano żadnej szkoły.

Miasto wprowadziło już pewne oszczędności, m.in. nauczyciele zatrudnieni w jednej szkole na niepełnym etacie uzupełniają obowiązkowy wymiar godzin w innej szkole. Stanowisko wicedyrektora tworzone jest, gdy w szkole jest minimum 12 oddziałów. Sprawdzana jest także liczba uczniów w grupach zorganizowanych w ramach przedmiotu, chodzi o zachowanie standardu zgodnego z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Gdy zmniejsza się liczba uczniów w grupach likwiduje się podział na grupy.

Miasto planuje także wdrożyć inne pomysły, które pozwolą ograniczyć wydatki m.in. outsourcing usług edukacyjnych.

Radni w lutym br. przyjęli uchwałę, w której mowa m.in. o powołaniu dwóch nowych jednostek. Od 1 września 2013 r. ma rozpocząć działalność Technikum Komunikacji i Energetyki, które powstanie na bazie połączenia Zespołu Szkół nr 4 oraz Zespołu Szkół Łączności. Nową jednostką ma być również Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, które powstanie poprzez połączenie w jeden zespół Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji z Zespołem Szkół Technicznych i Morskich. (PAP)

res/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz