Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: W lasach żyje blisko 40 wilków

0
Podziel się:

W lasach Pomorza Zachodniego żyje około 40 wilków. Z informacji Regionalnej
Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie wynika, że najwięcej tych drapieżników jest w południowo i
południowo-zachodniej części województwa.

W lasach Pomorza Zachodniego żyje około 40 wilków. Z informacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie wynika, że najwięcej tych drapieżników jest w południowo i południowo-zachodniej części województwa.

Jak powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie (RDOŚ) Agata Suchta, dokładne określenie liczby wilków żyjących w tamtejszych lasach jest trudne, bowiem drapieżniki te szybko się przemieszczają - jednego dnia mogą przebyć nawet 40 km. Poza tym województwo leży na trasie migracji wilków z Niemiec na wschodnie tereny Polski, co dodatkowo utrudnia dokładne określenie ich liczby.

Powołując się na dane zebrane podczas styczniowego liczenia wilków Suchta powiedziała, że drapieżniki te występują w nadleśnictwach: Drawsko, Borne Sulinowo, Czarnobór, Wałcz, Człopa, Tuczno, Głusko, Drawno, Mieszkowice, Chojna, a także Goleniów i Rokita.

W celu dokładniejszego zbadania populacji wilka, specjaliści szczecińskiej RDOŚ przygotowują kilkuletni projekt dotyczący szczegółowego monitoringu tych drapieżników. Chcą m.in. przeprowadzić badania, które pozwolą określić podobieństwo genetyczne populacji zamieszkujących ten region. Program ma też m.in. zapobiec szkodom wśród zwierząt gospodarskich, wyrządzanym przez wilki. W ramach kampanii informacyjnej mieszkańcy mają być informowani o zagrożeniach, jakie mogą powodować te drapieżniki; dowiedzą się też, dlaczego wilk jest istotną częścią środowiska, które zamieszkuje.

Wniosek o dofinansowanie projektu ze środków UE (w wysokości ok. 3 mln euro) ma zostać złożony w połowie br. Jeśli dokument zostanie pozytywnie zaopiniowany, program będzie mógł ruszyć w 2015 r.

Wilk podlega ścisłej ochronie gatunkowej; zgodnie z prawem na jego fotografowanie, filmowanie i obserwacje niezbędna jest zgoda Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Natomiast na chwytanie, np. w celu obrożowania, wymagana jest zgoda Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Podstawowym pokarmem wilków są najczęściej jelenie, sarny i dziki. Wilki polują też na zające, lisy, borsuki, bobry, a nawet gryzonie. Ofiarą wilków padają sporadycznie również zwierzęta gospodarskie, dlatego właściciele wypasanych zwierząt powinni zabezpieczać po zmroku stada i nie pozostawiać ich bez opieki na wybiegu.

Za szkody wyrządzone przez ten gatunek przysługuje odszkodowanie.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie apeluje, by informować ją, a także miejscowego nadleśniczego, o wszelkich śladach życia wilków - np. o ich ofiarach, norach, a nawet o odchodach tych zwierząt.(PAP)

res/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)