Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szpital
27.12.2007 17:29

Zachodniopomorskie: Większość szpitali nie będzie miała problemów z dyżurami w styczniu

W większości zachodniopomorskich szpitali nie powinno być w styczniu problemów z obsadą lekarskich dyżurów - poinformował w czwartek PAP lekarz wojewódzki Dariusz Lewiński.

Podziel się
Dodaj komentarz

W większości zachodniopomorskich szpitali nie powinno być w styczniu problemów z obsadą lekarskich dyżurów - poinformował w czwartek PAP lekarz wojewódzki Dariusz Lewiński.

Lewiński powiedział, że z przekazanych mu dotychczas przez szefów szpitali informacji wynika, iż obecnie jedynie w dwóch z 30 placówek - Szpitalu Gruźlicy i Chorób Płuc w Szczecinie oraz Szpitalu Powiatowym w Gryfinie - toczą się rozmowy dotyczące czasu pracy lekarzy.

"Dyrektorzy pozostałych placówek nie widzą problemu z zapewnieniem pracy lekarzy na dyżurach" - poinformował Lewiński.

Według lekarza wojewódzkiego, taka sytuacja to efekt zatrudnienia ponad 90 proc. zachodniopomorskich lekarzy na kontraktach, a nie na umowach o pracę, co oznacza, że nie obowiązują ich unijne przepisy ograniczające czas pracy do 48 godzin tygodniowo.

Część lekarzy zapowiedziała jednak, że będzie renegocjować kontrakty. Taka sytuacja ma miejsce w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, gdzie już w listopadzie 47 z 200 lekarzy wypowiedziało dotychczasowe umowy. Część z nich chce podwyższenia wysokości stawek za świadczone usługi, część domaga się zmiany formy zatrudniania na umowę o pracę. Negocjacje trwają. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, z końcem lutego lekarze odejdą ze szpitala.

Od nowego roku wchodzi w życie unijne prawo - przyjęte przez Polskę w nowelizacji ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ) - które mówi, że czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo. Czas ten może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę. Nowe przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi 11-godzinnym odpoczynku.(PAP)

epr/ sibi/ bno/ gma/

Tagi: szpital, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz