Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Zakończono blokadę na rogatkach Świnoujścia

0
Podziel się:

#
W tytule powinno być na rogatkach Świnoujścia
#

# W tytule powinno być na rogatkach Świnoujścia #

02.09. Szczecin (PAP) - Ponad sto osób blokowało w poniedziałek przez dwie godziny do ok. godz. 18 skrzyżowanie na rogatkach Świnoujścia (Zachodniopomorskie) w proteście przeciw planom połączenia tamtejszej stoczni remontowej ze stocznią szczecińską.

Protestujący, w tym pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej(MSR) w Świnoujściu, blokowali skrzyżowanie przechodząc w tym miejscu przez pasy.

Według policji protest przebiegał spokojnie.

Jak poinformowała PAP policja, w efekcie protestu utworzyły się kilometrowe kolejki aut. Miasto zostało odcięte od reszty Polski - powiedziała rzeczniczka świnoujskiej policji Beata Olszewska. Jak dodała, do Świnoujścia można było jedynie dostać się od strony Niemiec.

Świnoujscy stoczniowcy, których poparli także tamtejsi radni, sprzeciwiają się połączeniu Morskiej Stoczni Remontowej (MSR) w tym mieście z Szczecińska Stocznią Remontową "Gryfia" (SSR).

W referendum niemalże cała załoga świnoujskiej stoczni opowiedziała się przeciw planom połączenia obu zakładów. Stoczniowcy obawiają się, że konsolidacja z "Gryfią", która jest w gorszej sytuacji ekonomicznej, może doprowadzić MSR do upadku.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" zgodziło się w poniedziałek na połączenie z Morską Stocznią Remontową (MSR) w Świnoujściu.

Plan konsolidacji zakłada, że całość majątku stoczni ze Świnoujścia ma zostać przeniesiona do "Gryfii" w zamian za akcje szczecińskiej stoczni dla dotychczasowych akcjonariuszy MSR. Stocznie będą kontynuować działalność pod nazwą Morska Stocznia Remontowa "Gryfia". Siedzibą spółki będzie Szczecin. Konsolidacja ma się zakończyć we wrześniu.

We wtorek plan połączenia spółek będzie przedmiotem obrad Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu.

Największym akcjonariuszem połączonych stoczni - MSR "Gryfia" SA - ma być MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, który obejmie 80,29 proc. akcji. MARS FIZ zarządzany jest przez MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, którego właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Do pracowników należeć będzie 12,24 proc. akcji, a do Skarbu Państwa - 7,46 proc. akcji spółki.

"Gryfia" jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Zatrudnia ok. 590 osób. W świnoujskiej stoczni pracuje natomiast 360 osób. Stocznie remontują statki i zajmują się produkcją off-shore, związaną z wielkogabarytowymi konstrukcjami dla sektora energetyki morskiej.

Przedstawiciele Funduszu MARS odmówili komentarza w sprawie protestu.(PAP)

epr/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)