Notowania

szczecin
04.09.2010 07:05

Zachodniopomorskie: Znani są trzej kandydaci na prezydenta Szczecina

O prezydenturę Szczecina zawalczy w tym roku pięciu-sześciu kandydatów. Nazwiska trojga są już znane, ciągle jednak nie ma ostatecznej decyzji, kogo wystawią PO i PiS. Pierwsza zadeklarowała swój start Małgorzata Jacyna-Witt, która chce startować z własnym komitetem.

Podziel się
Dodaj komentarz

O prezydenturę Szczecina zawalczy w tym roku pięciu-sześciu kandydatów. Nazwiska trojga są już znane, ciągle jednak nie ma ostatecznej decyzji, kogo wystawią PO i PiS. Pierwsza zadeklarowała swój start Małgorzata Jacyna-Witt, która chce startować z własnym komitetem.

Jacyna-Witt jeszcze do niedawna była szefową klubu radnych PiS w sejmiku zachodniopomorskim, mimo że do partii nie należała nigdy. Na początku sierpnia radna, która była brana pod uwagę jako kandydatka PiS na prezydenta Szczecina, zdecydowała się nie czekać na decyzję partii i ubiegać się o fotel prezydenta jako kandydatka niezależna.

Oficjalnie swojego kandydata zgłosiło już także PSL; jest nim socjolog Anna Nowak. Trzecim znanym kandydatem jest szef klubu SLD w radzie Szczecina Jędrzej Wijas. Wcześniej Sojusz planował, by w wyborach wystartował poseł Bartosz Arłukowicz, ten jednak odmówił.

Władze okręgu szczecińskiego PiS zapowiadają, że w najbliższym czasie przedstawią nazwisko swego kandydata. Najpoważniejsze szanse ma senator Krzysztof Zaremba, wcześniej w PO, później bezpartyjny, a od lipca br. w klubie PiS.

Władze powiatowe PO w Szczecinie wprawdzie podjęły już decyzję, że chcą, by ich kandydatem był poseł Arkadiusz Litwiński, który wygrał prawybory w Szczecinie. Jednak urzędujący prezydent miasta Piotr Krzystek, który również jest członkiem Platformy, zamierza ubiegać się o reelekcję.

Ostateczną decyzję w tej sytuacji mają podjąć władze regionalne partii. Jak powiedział PAP szef zachodniopomorskiej PO Stanisław Gawłowski, nastąpi to 20 września. Rada Regionalna Platformy wprowadziła dodatkową, oprócz prawyborów, możliwość wyłonienia kandydata na prezydenta Szczecina. Postanowiła, że kandydaturę może zgłosić co najmniej 100 członków szczecińskiej PO. Z tej możliwości skorzystał Krzystek.

W Koszalinie o urząd prezydenta na razie zamierza ubiegać się czworo kandydatów. Platforma Obywatelska wystawi Piotra Jedlińskiego, aktualnie pierwszego zastępcę prezydenta miasta.

Prawo i Sprawiedliwość ma reprezentować Paweł Michalak, przedsiębiorca, senator VI kadencji.

W barwach Sojuszu Lewicy Demokratycznej chce wystartować radna Krystyna Kościńska, b. wiceprezydent Koszalina. Czwartym kandydatem kanclerz Politechniki Koszalińskiej jest Artur Wezgraj, który wystartuje z ramienia stowarzyszenia Lepszy Koszalin.

O reelekcję z powodu ciężkiej choroby nie będzie ubiegał się aktualny włodarz miasta Mirosław Mikietyński. Jego poparcie ma Piotr Jedliński.

W Kołobrzegu kandydatem PO będzie aktualny prezydent miasta Janusz Gromek. PiS ma wystawić 34-letniego Bernarda Mielcarka, który przez kilka miesięcy był zastępcą Gromka. (PAP)

sibi/ epr/ mzk/ par/ bk/

Tagi: szczecin, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz