Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaczęło się posiedzenie sejmowej komisji ws. zamieszek 11 listopada

0
Podziel się:

Rozpoczęło się posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw
Wewnętrznych, poświęcone przygotowaniu służb do zabezpieczenia demonstracji 11 listopada w
Warszawie, ich przebiegowi, a także skali strat, do jakich doszło w wyniku ulicznych zamieszek.

Rozpoczęło się posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, poświęcone przygotowaniu służb do zabezpieczenia demonstracji 11 listopada w Warszawie, ich przebiegowi, a także skali strat, do jakich doszło w wyniku ulicznych zamieszek.

O zwołanie posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych po zamieszkach podczas obchodów Święta Niepodległości wnioskowały kluby PiS i Solidarnej Polski. W posiedzeniu uczestniczą m.in. wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki, komendant główny policji Andrzej Matejuk, komendant stołecznej policji Adam Mularz.

11 listopada w stolicy odbył się m.in. wiec "Kolorowa Niepodległa", zorganizowany przez Porozumienie 11 Listopada, a także Marsz Niepodległości zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską. W wyniku starć demonstrantów z policją 40 funkcjonariuszy zostało lekko rannych. Do szpitali trafiło 30 osób. Zatrzymano 210 osób. Większości z nich postawiono zarzuty o wykroczenia, a także o przestępstwa, jak m.in. napaść na policjanta, naruszenie nietykalności, niszczenie mienia.

W wielu miejscach dochodziło też do ataków na dziennikarzy, operatorów i fotoreporterów, którzy byli obrzucani kamieniami i petardami; zdemolowano kilka samochodów redakcji.

Wstępne straty policji oszacowano na 250 tys. zł, podczas zamieszek zdewastowano m.in. 14 radiowozów. Straty miasta oszacowano z kolei na 72 tys. zł.

Działania policji interweniującej w Święto Niepodległości oceniła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, według której doszło do niedopuszczalnego użycia siły przez policję wobec osób zatrzymanych i nieagresywnych; natomiast jako słuszne zostało ocenione użycie siły na pl. Konstytucji. Według HFPC jest wątpliwość, czy działania policji na pl. Na Rozdrożu były wystarczające.

Po zamieszkach 11 listopada MSW zapowiedziało przygotowanie propozycji rozwiązań, które mają zapewniać bezpieczeństwo dziennikarzom obsługującym imprezy podwyższonego ryzyka, np. manifestacje, w czasie których może dojść do zamieszek. W połowie grudnia w MSW odbyło się spotkanie z przedstawicielami mediów w sprawie bezpieczeństwa dziennikarzy podczas imprez o podwyższonym ryzyku. (PAP)

gdyj/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)