Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zadłużenie Torunia na koniec tego roku mniejsze od zakładanego

0
Podziel się

Zadłużenie budżetu Torunia na koniec 2013 roku będzie mniejsze o 24 mln zł, od
przyjętych wcześniej założeń. Oszczędności były możliwe m.in. dzięki tańszej obsłudze długu oraz
przesunięciu planowanych inwestycji na następne lata.

bErajZit

Zadłużenie budżetu Torunia na koniec 2013 roku będzie mniejsze o 24 mln zł, od przyjętych wcześniej założeń. Oszczędności były możliwe m.in. dzięki tańszej obsłudze długu oraz przesunięciu planowanych inwestycji na następne lata.

Jak poinformował prezydent Torunia Michał Zaleski, prognozowane na 2013 rok dochody miasta będą większe o 3 mln zł, a wydatki mniejsze o 21 mln zł, co oznacza redukcję deficytu oraz zadłużenia o 24 mln zł. "W niewielkim tylko stopniu wykorzystaliśmy pieniądze z rezerw, więc jest szansa na kolejne zmniejszenie deficytu" - zaznaczył Zaleski.

Na mniejszy deficyt i zadłużenie Torunia w budżecie na 2013 r. wpłynęły m.in. mniejsze wydatki inwestycyjne.

bErajZiv

"W dużym stopniu - o prawie 16 mln zł - deficyt zmniejszy się dzięki oszczędnościom z tytułu niższych kosztów obsługi zadłużenia. Chodzi o odsetki, które na 2013 r. zaplanowaliśmy bardzo ostrożnie, gdy tymczasem oprocentowanie spada i odsetki od zobowiązań są niższe" - powiedziała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik Torunia.

Zdaniem władz Torunia finanse miasta są w dobrej kondycji, czego potwierdzeniem jest podtrzymanie przez agencję ratingową Fitch międzynarodowego ratingu długoterminowego w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie "BBB" oraz krajowego ratingu długoterminowego na poziomie "A(pol)". Analitycy ocenili, że Toruń utrzyma bardzo dobre wyniki operacyjne w średnim i długim okresie, co pozwoli, by wskaźniki obsługi zadłużenia były na bezpiecznym poziomie.

Duży wpływ na zmniejszenie deficytu ma także przesunięcie na lata następne wydatków inwestycyjnych związanych z kolejnym etapem budowy Trasy Średnicowej Północnej. W tym roku planowano na ten cel wydać 10 mln zł, ale ogłoszenie przetargu z przyczyn proceduralnych opóźniło się i prace budowlane zostaną rozpoczęte w 2014 r. (PAP)

olz/ amac/

bErajZiW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)