Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zagraniczne spektakle na Festiwalu Gombrowicza w Radomiu

0
Podziel się

Teatry m.in. z Buenos Aires, Sztokholmu, Koszyc i Opola wezmą udział w 9.
Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim, który w październiku odbędzie się w Radomiu -
poinformowała PAP kierownik literacki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego Anna Kulpa.

bEiHbQth

*Teatry m.in. z Buenos Aires, Sztokholmu, Koszyc i Opola wezmą udział w 9. Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim, który w październiku odbędzie się w Radomiu - poinformowała PAP kierownik literacki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego Anna Kulpa. *

Podczas tegorocznego Festiwalu Gombrowiczowskiego zaprezentowanych zostanie osiem spektakli, z czego aż pięć to różne ujęcia pierwszego dramatu W. Gombrowicza - "Iwony, księżniczki Burgunda". Wszystkie spektakle reżyserują zagraniczni reżyserzy, co - według Kulpy - daje gwarancję świeżego spojrzenia na utwory Gombrowicza.

Festiwal zainauguruje "Iwona, księżniczka Burgunda", przygotowana przez gospodarza imprezy - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Spektakl wyreżyseruje zaproszony do współpracy młody węgierski reżyser - Szabo Mate.

bEiHbQtj

"Chcieliśmy, żeby zajął się tym tekstem ktoś z zewnątrz, żeby popatrzył na Gombrowicza świeżym okiem, bez tych naleciałości, które nam, Polakom, się z nim kojarzą" - powiedziała Kulpa.

Inne ujęcia "Iwony..." zaprezentują w Radomiu: Tamasi Aron Theatre z Sfantu Gheorghe w Rumunii oraz teatr z Koszyc (Słowacja)
.

Podczas festiwalu będzie też można zobaczyć "Iwonę, księżniczkę Burgunda" w wersji lalkowej, przygotowanej przez Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki. Spektakl wyreżyserował słowacki reżyser Marian Pecko. Inną wersję tego dramatu pokaże Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Reżyserem przedstawienia jest Atilla Keresztes z Węgier.

Na Festiwal Gombrowiczowski przyjedzie także Teatr Narodowy z Buenos Aires (Argentyna)
- miasta, w którym Witold Gombrowicz spędził ponad dwadzieścia lat. Teatr z Buenos Aires zaprezentuje w Radomiu "Trans-Atlantyk".

bEiHbQtp

Według Anny Kulpy ciekawie zapowiadają się też dwa spektakle, które pokaże teatr ze Sztokholmu (Szwecja). Będą to: "Rewolucja na bosaka" - spektakl lalkowy na podstawie utworów Gombrowicza, który Szwedzi grają dla dzieci oraz "Ferdydurke".

  1. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie w Radomiu od 16 do 21 października.

Festiwal powstał w 1993 roku. Ideą organizatorów było stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji oraz postawienie na nowo problemu Gombrowicza, problemu czytania i odczytania jego dzieła.

Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść "Ferdydurke" (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: znaczenie formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Jego inne znane utwory to: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ślub", "Trans-Atlantyk", "Pornografia" i "Kosmos". Kalejdoskop problemów intelektualno-artystycznych oraz informacji biograficznych przyniosły "Dziennik 1953-1956", "Dziennik 1957-1961", "Dziennik 1967-1969". Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 roku we Francji.(PAP)

bEiHbQtq

ilp/ abe/ jbr/

bEiHbQtK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)