Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zagraniczni eksperci: klonowanie komórek - tak, klonowanie ludzi - nie

0
Podziel się:

Sklonowanie ludzkiego zarodka w celach terapeutycznych jest wielkim
osiągnięciem nauki - podkreślają zagraniczni badacze w komentarzach po publikacji na ten temat w
piśmie "Cell". Ostrzegają jednocześnie przed klonowaniem w celach reprodukcyjnych.

Sklonowanie ludzkiego zarodka w celach terapeutycznych jest wielkim osiągnięciem nauki - podkreślają zagraniczni badacze w komentarzach po publikacji na ten temat w piśmie "Cell". Ostrzegają jednocześnie przed klonowaniem w celach reprodukcyjnych.

Dr Natalie DeWitt, biolog molekularny z California Institute for Regenerative Medicine stwierdziła w wypowiedzi dla "Oregonlive.com", że po sklonowaniu owcy Dolly było wiele prób klonowania ludzkich zarodków, ale nikomu dotąd się to nie udawało.

"Część badaczy uważała nawet, że sklonowanie ludzkiego zarodka nigdy nie będzie możliwe. To najlepiej pokazuje jak duże są możliwości badaczy Oregon National Primate Research Center, którzy tego dokonali" - dodała amerykańska badaczka.

Shoukhrat Mitalipov, który kierował badaniami nad sklonowaniem ludzkich zarodków w laboratorium w Oregonie, ostrzega jednak przed zbyt dużymi oczekiwaniami. Jego zdaniem minie co najmniej 10 lat, zanim klonowanie ludzkich zarodków w celach terapeutycznych będzie można wykorzystać w praktyce medycznej. "Trzeba przeprowadzić jeszcze wiele badań, by to urzeczywistnić" - powiedział.

Marcy Darnovsky z Center for Genetics and Society w Kalifornii uważa, że jeśli dopuszcza się klonowanie ludzkich zarodków w celach terapeutycznych, to należy wprowadzić zakaz klonowania ludzi. Przypomina, że pod takim moratorium podpisało się już 60 państw.

DeWitt przyznaje, że teoretycznie jest możliwe sklonowanie ludzkiego zarodka metodą Dolly, wątpi jednak, by mógł on dalej się rozwijać po umieszczeniu go w narządach rodnych kobiety. Zresztą - dodaje - większość lekarzy nie podjęłaby się tego ze względów etycznych.

Oliver Bruestle z uniwersytetu w Bonn, jeden z najbardziej znanych niemieckich badaczy zajmujących się komórkami macierzystymi, stwierdził w wypowiedzi dla "Der Spiegel", że nie można posądzać naukowców z Oregonu, iż zamierzają sklonować człowieka. Dodał, że w Niemczech taki eksperyment w ogóle nie byłby możliwy, gdyż u naszych zachodnich sąsiadów zakazane jest zarówno klonowanie ludzkich zarodków, jak i stosowanie w eksperymentach ludzkich komórek jajowych. (PAP)

zbw/ tot/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)