Notowania

wiadomości
14.06.2011 13:53

Zainaugurowano program "Biblioteka +" na Warmii i Mazurach

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden i reżyserka Dorota Kędzierzawska zachęcali we wtorek bibliotekarzy z małych miasteczek i wsi w województwie warmińsko-mazurskim do udziału w programie "Biblioteka+".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden i reżyserka Dorota Kędzierzawska zachęcali we wtorek bibliotekarzy z małych miasteczek i wsi w województwie warmińsko-mazurskim do udziału w programie "Biblioteka+". *

W ramach rządowego programu "Biblioteka +" wypożyczalnie ze wsi i miasteczek do 15 tys. mieszkańców mogą otrzymać pomoc w budowie nowych bibliotek czy filii lub przy remontach już istniejących obiektów. W warmińsko-mazurskim kryteria przystąpienia do programu spełniają 103 biblioteki. Ci, którzy zdecydują się na udział w projekcie, dostaną 40-proc. wsparcie finansowe z ministerstwa kultury, 30 proc. da im samorząd województwa, a pozostałą część - samorząd lokalny.

"Chcemy przekonać wszystkich samorządowców, że biblioteka to nie jest balast dla budżetu gminy, tylko jest to fajne miejsce, centrum dostępu do wiedzy i kultury dla lokalnej społeczności" - mówił Gauden i przedstawiał bibliotekarzom slajdy pokazujące, jak najbardziej zaniedbane lokalne biblioteki mogą zmienić się w nowoczesne centra kultury.

Reżyserka Dorota Kędzierzawska przekonywała bibliotekarzy, że małe centra kultury w niewielkich miejscowościach są potrzebne, że "w ludziach jest potrzeba rozmowy o kulturze wyższej". Deklarowała, że jeśli bibliotekarze wyrażą taką wolę, przyjedzie do ich bibliotek z pokazami filmów. "Sporo jeżdżę po Polsce z pokazami i wiem, że wszystko zależy od ludzi, od ich chęci, woli, ambicji" - mówiła Kędzierzawska.

Uczestniczący w inauguracji programu "Biblioteka+" bibliotekarze w rozmowach z PAP przyznawali, że program jest dla nich interesujący, podkreślali, że "po orlikach nadszedł czas na kulturę i to bardzo dobrze". Dyrektorka biblioteki w Janowcu pod Szczytnem przyznała, że ona po rządowe pieniądze na remont biblioteki już sięgnęła - w ramach innego programu - i że była to dla niej "jedyna i wyjątkowa szansa na porządny remont".

W ramach programu "Biblioteka+" w ciągu 5 lat rząd rozdysponuje w sumie 150 mln zł. (PAP)

jwo/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz