Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończył się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku

0
Podziel się:

Recital organowy Józefa Serafina, dyrektora artystycznego leżajskiego
Festiwalu, oraz koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rzeszowskiej zakończyły w poniedziałek
wieczór XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpackie).

Recital organowy Józefa Serafina, dyrektora artystycznego leżajskiego Festiwalu, oraz koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rzeszowskiej zakończyły w poniedziałek wieczór XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpackie).

W Bazylice Ojców Bernardynów w pierwszej części koncertu finałowego zabrzmiały kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Jehana Alaina i Nicolausa Bruhnsa. Natomiast w drugiej części wieczoru publiczność wysłuchała przewodnich motywów ze znanych polskich i zagranicznych seriali i filmów. W koncercie "Muzyka filmowa" rzeszowscy filharmonicy wykonali m.in. muzykę z "Polskich dróg", "Stawki większej niż życie", "Czterech pancernych i psa", "Nocy i dni", "Pana Tadeusza", a także z "Przeminęło z wiatrem", "Misji" i "Deszczowej piosenki".

W imprezie, która rozpoczęła się 14 czerwca, wzięli udział muzycy reprezentujący Polskę, Rosję, Litwę, Ukrainę i Niemcy. Koncertowali oni na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku. W ramach Festiwalu zaplanowano łącznie 10 koncertów, które odbywały się tradycyjnie w poniedziałki.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru.

Józef Serafin jest laureatem pierwszych nagród Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej w Łodzi, Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Warszawie i Międzynarodowego Konkursu Organowego w Norymberdze. Występował w niemal wszystkich krajach Europy oraz w Kanadzie, Japonii i USA. Brał udział w pracach jury w wielu międzynarodowych konkursach organowych. Jest profesorem Akademii Muzycznych w Warszawie i Krakowie. Był także wykładowcą uniwersytetów w Japonii, Kanadzie i USA. Prowadził też klasę mistrzowską w Seulu (Korea Płd.). Od 2002 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu w Leżajsku.

Licząca 85 muzyków Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej istnieje od ponad 45 lat. Pierwszy koncert dała w kwietniu 1955 roku. Występowała na wielu renomowanych festiwalach, m.in. Vratislavia Cantans, w Łańcucie, Krakowie, Busku oraz za granicą - w Czechach, Rumunii, Węgrzech, Rosji, Francji. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji oraz płytowe dla wytwórni polskich i zagranicznych (amerykańskiej, włoskiej, koreańskiej).(PAP)

api/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)