Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończył się kolejny etap prac nad nową biologiczną zastawką serca

0
Podziel się:

Zakończył się kolejny etap prac nad nową generacją biologicznej zastawki
serca - poinformowała w poniedziałek Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w
Zabrzu. W badaniach na owcach sprawdzano bezpieczeństwo i jakość rozwiązań konstrukcyjnych.

Zakończył się kolejny etap prac nad nową generacją biologicznej zastawki serca - poinformowała w poniedziałek Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. W badaniach na owcach sprawdzano bezpieczeństwo i jakość rozwiązań konstrukcyjnych.

Celem badań nad biologiczną zastawką serca jest m.in. wprowadzenie do praktyki medycznej zastawki odznaczającej się większą trwałością, co sprawi, że nie trzeba będzie jej tak często wymieniać. Obecnie zastawkę serca wymienia się średnio co 15 lat.

Jak poinformowała w komunikacie prasowym Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, w ramach eksperymentu, grupie ponad 30 owiec na pół roku wszczepiono dwa rodzaje zastawek - pochodzące z genetycznie modyfikowanych świń i dodatkowo pokrywane komórkami biorcy oraz dostępne komercyjnie biologiczne zastawki serca stosowane klinicznie. Po wyszczepieniu materiału badawczego poddano go szczegółowym ekspertyzom.

"W doświadczeniu istotne były przede wszystkim dwa elementy - wszczepienie zastawki płucnej w pozycję aortalną dla stworzenia warunków z ekstremalnym ciśnieniem oraz porównanie zastawki z odpowiednikami komercyjnymi. Okazało się, że nasze zastawki nie wykazały zmian degeneracyjnych i cech wapnienia, co jest bardzo ważne. To są pewne przesłanki, które mówią, że ten kierunek badań jest właściwy" - podsumował badania szef Pracowni Bioinżynierii Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii dr Piotr Wilczek.

Jak poinformował PAP, przed zespołem badawczym jeszcze 3-4 lata badań i eksperymentów. "Jeżeli ten etap zakończy się pozytywnie, będzie można rozpocząć próby kliniczne" - powiedział. Dodał, że planowany jest kolejny eksperyment na zwierzętach (tzw. model funkcjonalny). "Sprawdzane będzie funkcjonowanie tej zastawki" - wyjaśnił dr Wilczek.

Eksperyment prowadzony był od czerwca 2012 roku do marca tego roku. Oprócz Fundacji uczestniczyły w nim: Instytut Zootechniki w Krakowie oraz Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Ponadto w badaniach nad nową generacją biologicznej zastawki serca Fundacja ściśle współpracuje od lat z Instytutem Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie oraz ośrodkiem naukowym MINATEC w Grenoble˙we Francji.

Zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce. Fundację założył w 1991 r. prof. Zbigniew Religa, który jako kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca) wykonał tam pierwszy w Polsce przeszczep serca. (PAP)

ktp/ jjj/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)