Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończył się pierwszy dzień przesłuchań do RN TVP

0
Podziel się:

KRRiT zakończyła pierwszy dzień przesłuchań kandydatów do rady nadzorczej
TVP. Podczas popołudniowej sesji KRRiT musiała zrezygnować z niektórych pytań - kandydaci poznali
je na korytarzu podczas pierwszej tury przesłuchań.

KRRiT zakończyła pierwszy dzień przesłuchań kandydatów do rady nadzorczej TVP. Podczas popołudniowej sesji KRRiT musiała zrezygnować z niektórych pytań - kandydaci poznali je na korytarzu podczas pierwszej tury przesłuchań.

Takim "spalonym" pytaniem było np. to o wysokość budżetu TVP. Jeden z kandydatów sam przyznał, że wie już, iż jest to przedmiot zainteresowania KRRiT i w ciągu ostatnich minut zdążył tę wiedzę posiąść.

Po południu słuchani byli: Wojciech Kobus, Piotr Nowaczyk, Bogusław Piwowar i Stanisław Jekiełek.

Najwięcej czasu w popołudniowej części przesłuchań zajęła rozmowa kwalifikacyjna z obecnym wiceprzewodniczącym RN TVP Bogusławem Piwowarem. KRRiT dociekała m.in., jak to się stało, że TVP - która jeszcze niedawno notowała ponad 200 mln straty - w tym roku planuje odnotować zysk.

"Nie jest to fenomen, TVP osiągnęła to dzięki wdrażanemu od wiosny programowi restrukturyzacji spółki i oszczędnościom" - mówił Piwowar. Dodał, że w stosunku do ubiegłego roku koszty TVP spadły o 17 proc., choć przyznał, że odbyło się to też kosztem działalności programowej. Przypomniał, że telewizja przeprowadziła już niewielkie zwolnienia grupowe, ale potrzebne są kolejne, większe, zaplanowane na 2011 r.

Na pytanie, czy słyszał o politycznym podziale anten w TVP, Piwowar odparł, że "też czytuje prasę", ale nie wie, na jakiej podstawie można mówić, że jedna partia dostała taką, a inna taką antenę TVP. "Nie zgadzam się z tym" - podkreślił.

Piwowar usłyszał też - jak niemal wszyscy przesłuchiwani - pytanie, czy zgadza się z tezą "tyle misji, ile abonamentu". Odpowiedział, że biorąc pod uwagę obecny stosunek abonamentu do przychodów komercyjnych w TVP "nie mógłby się zgodzić z tą tezą", bo oznaczałoby to całkowite komercjalizowanie TVP.

KRRiT pytała też Piwowara, czy jego funkcja w RN TVP nie koliduje ze stanowiskiem szefa biura lobbingu w BCC. Piwowar zapewniał, że nie ma tu kolizji i nie przypomina sobie, by wykorzystywał stanowisko w TVP do uprawiania lobbingu na rzecz BCC; poza tym nie zna przepisów, które zabraniałyby łączenia obu tych funkcji.

Pytanie o konflikt interesów padło też w przypadku Jekiełka, który jest członkiem PSL. "Urodziłem się i umrę ludowcem" - odpowiadał Jekiełek. Dodał, że należy do PSL, ale w życiu pełnił już różne funkcje i zawsze umiał oddzielić rolę działacza ludowego od pozostałych.

Podobnie jak w pierwszej części przesłuchań, także po południu, padało stałe pytanie przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka o to, ile osób powinien liczyć nowy zarząd TVP.

Wojciech Kobus ocenił, że "im mniejszy zarząd, tym lepiej, władza jest wówczas bardziej efektywna". Stanisław Jekiełek uważa natomiast, że zarząd powinien być wieloosobowy i liczyć maksymalną, przewidywaną ustawowo liczbę członków, czyli trzech. "Jedna osoba tego nie udźwignie; gdyby zarząd miał być jednoosobowy, to duże uprawnienia należałoby scedować w dół" - mówił kandydat. Piwowar i Nowaczyk nie odnosili się do tej kwestii.

Powtarzało się też pytanie o wysokość zysku, jaki powinna przynosić TVP. Nowaczyk mówił, że jak najwyższy, co powinno się osiągnąć przez zwiększenie przychodów z reklam. "TVP powinna być, jak mieszkanie pod dobrym adresem, gdzie czynsze zawsze są wyższe. Tak samo reklama w TVP powinna mieć większe walory niż ta w tv komercyjnych" - argumentował.

Kobus mówił, że TVP powinna zaprzestać walki o palmę pierwszeństwa z telewizjami komercyjnymi. "Media publiczne nie są od tego i powinny się od tego wyścigu zdystansować" - powiedział.

Przez cały czwartek wszyscy kandydaci najczęściej potykali się na technicznych pytaniach członka KRRiT Witolda Grybosia, jak np. czym różni się aktywny operator multipleksu od operatora pasywnego; czym różni się rozpowszechnianie od rozprowadzania programu, czy do kiedy Polska musi wyłączyć sygnał analogowy. Kandydaci mieli też kłopot z precyzyjną odpowiedzią na pytanie, jaki jest stosunek wpływów z abonamentu do tych z reklamy.

Przesłuchania kandydatów do RN TVP kontynuowane będą w piątek od rana. Przed KRRiT stawić mają się w tym dniu: Wojciech Kocot, Barbara Misterska-Dragan, Wojciech Roszkowski, Małgorzata Wiśnicka-Hińcza, Jan Stefanowicz, Tadeusz Kowalski, Leszek Rowicki i Wiesław Rola.

Joanna Balcer (PAP)

js/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)