Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończył się Poznański Kongres Kultury

0
Podziel się:

Powołanie Otwartego Forum Kultury oraz wprowadzenie zasady przejrzystości w
wydawaniu pieniędzy publicznych na kulturę zarekomendowali uczestnicy zakończonego w sobotę
Poznańskiego Kongresu Kultury.

Powołanie Otwartego Forum Kultury oraz wprowadzenie zasady przejrzystości w wydawaniu pieniędzy publicznych na kulturę zarekomendowali uczestnicy zakończonego w sobotę Poznańskiego Kongresu Kultury.

Kongres był zwieńczeniem oddolnej inicjatywy z grudnia 2010 roku, pod nazwą Sztab antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury. Za symptom kryzysu kultury w Poznaniu uznano m.in. porażkę miasta w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Poznański projekt nie został zakwalifikowany do drugiego etapu rywalizacji.

Podczas kongresu sześć grup roboczych przedstawiło swoje raporty, w których zawarto 50 rekomendacji, dotyczących m.in. finansowania, zarządzania i promowania kultury.

"To są podstawowe cele, które powinniśmy sobie wyznaczyć i później kontrolować ich realizację. Najważniejszym jest udział obywateli w zarządzaniu poznańską kulturą poprzez powołanie Otwartego Forum Kultury" - powiedział PAP Marcin Maćkiewicz jeden z organizatorów kongresu.

Forum ma wyłonić kilkunastoosobową Obywatelską Radę Kultury, która na bieżąco będzie opiniowała m.in. projekty lokalnego prawa dotyczącego sfery kultury.

Uczestnicy Kongresu chcą też większej transparentności w wydawaniu publicznych pieniędzy na kulturę; proponują m.in. powołanie Funduszu Ewaluacyjnego, który oceniałby poszczególne projekty w trakcie ich planowania rozliczania pieniędzy pozyskanych ze źródeł publicznych.

Jedna z rekomendacji dotyczy obowiązkowych konkursów na stanowiska kierownicze w instytucjach kultury prowadzonych przez samorządy. Instytucje te musiałyby mieć opracowaną strategię działania, która pozwalałaby na ocenę ich działalności.

Uczestnicy Kongresu chcą też, aby wszystkie instytucje kultury działające w mieście współpracowały ze sobą i wymieniały się informacjami podczas organizowania imprez. W Poznaniu działa 21 instytucji kultury, finansowanych z pieniędzy Urzędu Miasta, Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Kultury.

Inna z rekomendacji zaleca powołanie lokalnego Generatora Kultury, który doradzałby organizacjom pozarządowym i urzędnikom w dziedzinie zmian prawnych w sferze kultury. Zaproponowano też wprowadzenie zasady mikrograntów na bieżąca działalność kulturalną dla mniejszych organizatorów kultury oraz podniesienia wydatków na kulturę w budżecie Poznania do poziomu 3,5 proc. wydatków ogólnych.

Prezydent Poznania pozytywnie ocenia propozycje uczestników kongresu. "Te rekomendacje wymagają bardzo dokładnej analizy, przeliczenia i rozważenia, ale ideowo mi odpowiadają. Niektóre wpisują się w moje pomysły. Jestem zwolennikiem podpisywania kontraktu z instytucją kultury. Taka umowa z jednej strony stabilizuje instytucje i wygospodarowuje nowe aktywności, a z drugiej pozwala oceniać to, do czego dążymy i co chcemy osiągnąć. Co z tego wyniknie w praktyce - jeszcze nie wiem. Muszę powiedzieć, że to wymaga dalszej dyskusji wszyscy potrzebujemy chwili refleksji na temat tych rekomendacji" - powiedział na Kongresie prezydent Poznania Ryszard Grobelny.(PAP)

kpr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)