Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończył się V Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

0
Podziel się:

Unia Europejska wymaga deregulacji zamiast biurokratyzacji; potrzebuje
taniej energii przy jednoczesnej dbałości o środowisko; musi wyjść poza Europę, szukając partnerów
w Chinach czy Afryce - to niektóre wnioski V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Unia Europejska wymaga deregulacji zamiast biurokratyzacji; potrzebuje taniej energii przy jednoczesnej dbałości o środowisko; musi wyjść poza Europę, szukając partnerów w Chinach czy Afryce - to niektóre wnioski V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Ta największa w Europie Środkowej impreza biznesowa zakończyła się w środę w Katowicach. W ponad stu kongresowych dyskusjach wzięło udział ok. 6 tys. gości, wśród nich liczni przedstawiciele krajów afrykańskich oraz reprezentanci biznesu chińskiego. Wśród mówców byli dwaj unijni komisarze oraz wielu członków polskiego rządu, a także ekonomiści i ludzie biznesu.

"Kongres w Katowicach stał się bardzo ważną imprezą w naszej części Europy i w całej UE, ale też stał się ogromną platformą do budowania relacji. W trakcie kongresu odbywają się setki spotkań i rozmów, z których wynika bardzo wiele konkretnych projektów biznesowych. Dla nas to ogromna wartość" - podsumował inicjator kongresu prezes grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Za ważne kongresowe przesłanie uznał apel będący wynikiem dyskusji ministrów gospodarki państw Grupy Wyszehradzkiej i Rumunii. "Ministrowie wskazali, że oczekują reform w Unii Europejskiej; że Unia powinna iść w kierunku przedsiębiorczości i wolności, a nie regulacji i biurokracji. To bardzo ważny apel" - skomentował Kuśpik.

Wśród celów katowickiego kongresu, obok budowania relacji biznesowych i podnoszenia jakości debaty publicznej w ważnych dla europejskiej gospodarki sprawach, prezes wymienił także kształtowanie nowych trendów i tworzenie się nowych inicjatyw. Jego zdaniem cele te są z coraz większym sukcesem realizowane.

Przykładem może być olbrzymie zainteresowanie, jakie towarzyszyło organizowanemu w ramach kongresu forum współpracy z Afryką oraz forum polsko-chińskiemu. Przedstawiciele biznesu wyrażali przekonanie, że Unia Europejska, a szczególnie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, muszą wyjść poza Europę i być bardziej obecne na tych rynkach, które są dziś najbardziej dynamiczne. Od dekady są to Chiny, natomiast potencjał Afryki jest dopiero stopniowo odkrywany przez inwestorów z Europy.

Otwarcie się na międzynarodową współpracę wskazywano, jako jeden z kierunków, prowadzących do wzrostu konkurencyjności Europy, dotkniętej spowolnieniem gospodarczym lub wręcz kryzysem - zarówno w sferze finansów, jak i realnej gospodarki. Apelowano o wspólną unijną politykę przemysłową oraz tworzenie warunków działania biznesu porównywalnych z tymi poza Unią.

"Czasem bardziej niebezpiecznie może być pozostawanie w stagnacji niż w kryzysie, ponieważ stagnacja powoduje, że zbyt wolno zabieramy się za niezbędne reformy" - podkreślił patronujący kongresowi b. premier Jerzy Buzek, który wzywał, by traktować kryzys jako zachętę do podjęcia trudnych, ale potrzebnych i odważnych działań przywracających wzrost gospodarczy i dających miejsca pracy. To ważne m.in. w kontekście dyskutowanej obecnie umowy o wolnym handlu między UE a Stanami Zjednoczonymi, gdzie ceny - m.in. surowców energetycznych - są znacznie niższe od unijnych.

Konkurencyjność uczestnicy kongresu uznawali z reguły za kluczową dla rozwoju UE. Wśród dróg do jej osiągnięcia wskazywali m.in. postawienie na innowacje, ale także zacieśnienie współpracy europejskiej m.in. w zakresie połączeń energetycznych.

Kongresowe dyskusje odbyły się w 11 miejscach Katowic. Za dwa lata uczestników imprezy ma już gościć Międzynarodowe Centrum Kongresowe, budowane z inicjatywy władz miasta w sąsiedztwie hali Spodka. Centrum miało być gotowe już wiosną tego roku, jednak z powodu m.in. opóźnień na budowie samorząd zmienił wykonawcę prac. Obecny termin prawdopodobnego zakończenia inwestycji to jesień przyszłego roku.(PAP)

mab/ mki/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)