Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kongres
26.03.2006 16:05

Zakończył się Warszawski Regionalny Kongres Organizacji Pozarządowych

Uczestnicy Warszawskiego Regionalnego Kongresu Organizacji Pozarządowych wystosowali deklarację wzywającą reżim Aleksandra Łukaszenki do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. W niedziele zakończyły się obrady przedstawicieli organizacji pozarządowych z Europy Środkowej i Wschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Uczestnicy Warszawskiego Regionalnego Kongresu Organizacji Pozarządowych wystosowali deklarację wzywającą reżim Aleksandra Łukaszenki do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. W niedziele zakończyły się obrady przedstawicieli organizacji pozarządowych z Europy Środkowej i Wschodniej. *

Organizatorami trwającego trzy dni Kongresu była Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego, Forum Młodych Dyplomatów oraz Konferencja INGOs Rady Europy. Na trzydniowy zjazd przyjechało 150 uczestników: liderów organizacji pozarządowych z Białorusi, Niemiec, Polski oraz Ukrainy; obserwatorów z Estonii, Litwy, Łotwy i Rosji oraz przedstawicieli Konferencji Międzynarodowych Organizacji Pozarządowych Rady Europy.

"Wśród osób zatrzymanych w ostatnim czasie przez siły porządkowe w Mińsku są osoby, które miały wziąć udział w kongresie" - poinformowała w niedzielę PAP przewodnicząca Forum Młodych Dyplomatów Katarzyna Pisarska.

Uczestnicy Kongresu wezwali władze białoruskie do uznania przeprowadzonych 19 marca wyborów za nieważne i przeprowadzenia nowych. Deklaracja uczestników Kongresu została przetłumaczona na rosyjski i przekazana białoruskiej organizacji Karta 97. "Wiemy, że deklaracja jest szeroko prezentowana na Białorusi" - podkreślała Pisarska.

W konkluzjach uczestnicy Kongresu wezwali Radę Europy (RE) do aktywnych prac nad tym co dzieje się na Białorusi i sformułowania rekomendacji dla organizacji pozarządowych, jak mogą wspierać społeczeństwo obywatelskie na Białorusi.

W trakcie Kongresu uczestnicy wymieniali doświadczenia w ramach grup tematycznych - jak współpraca organizacji pozarządowych z RE, sytuacja na Białorusi, główne problemy organizacji pozarządowych w Rosji - i w ramach tzw. grup networkingowych, na których prezentowano działalność uczestniczących w Kongresie organizacji. Na tej podstawie powstała platforma współpracy organizacji pozarządowych z regionu.

"Za niecałe pół roku zostanie zwołany następny kongres w Moskwie. Liczymy, że duża część uczestników warszawskiego spotkania stawi się na tym kongresie i będziemy kontynuować nasze dyskusje" - powiedziała Pisarska.

Patronat medialny nad warszawskim Kongresem objęła m.in. Polska Agencja Prasowa.(PAP)

och/ tot/

Tagi: kongres, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz