Notowania

pkp
17.03.2010 15:59

Zakończyła się blokada torów koło Łodzi

Kolejarze domagali się podwyżek. Nie wykluczają podobnych akcji w kolejnych miastach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)

*Kilkuset kolejarzyblokowało przez półtorej godziny tory w Koluszkach koło Łodzi. Związkowcy domagali się podwyżek. PKP Polskie Linie Kolejowe twierdzą, że wysokość proponowanych podwyżek przekracza możliwości spółki.*

Szef kolejarskiej Solidarności Henryk Grymel powiedział, że akcja miała przypomnieć szefom PKP Polskie Linie Kolejowe o tym, że od stycznia miało wejść w życie porozumienie o podwyżce wynagrodzeń.

Grymel przypomniał, że o większych pensjach rozmawiano już w 2008 roku. Po negocjacjach osiągnięto kompromis i podpisano porozumienie. Podwyżki dla kolejarzy wyniosły wówczas średnio 400 zł brutto na jeden etat. Opracowywano również zasady wzrostu wynagrodzeń w latach 2009-2011.

Według Grymela, w 2009 roku - ze względu na kryzys - kolejarze zaprzestali swoich żądań, ale zgodnie z porozumieniem z 2008 roku, od początku 2010 r. wynagrodzenia miały być wyższe. Tak się jednak nie stało. _ _

_ - Koledzy postanowili zaprotestować. W akcji w Koluszkach udział wzięli związkowcy nie tylko z Solidarności - _ podkreślił, dodając, że kolejarze nie wykluczają blokad torów w kolejnych miastach._ Rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe SA Krzysztof Łańcucki poinformował, że zarząd przedstawił związkom zawodowym propozycję podwyżek płac, ale związki nie zaakceptowały proponowanej podwyżki i przedstawiły własne żądania. _Według rzecznika ich wysokość przekracza możliwości spółki i dlatego PKP PLK nie może wobec pracowników podjąć zobowiązań. Zaznaczył, że spółka _ nie może również pozwolić sobie na uszczuplenie i tak zbyt niskich środków przeznaczonych na naprawy infrastruktury _, bo groziłoby to zamykaniem dla ruchu pociągów kolejnych linii, a konsekwencją byłoby m.in. zmniejszenie liczby miejsc pracy.

_ - Uważamy, że rozmowy można kontynuować, a protesty, których skutki najdotkliwiej odczuwają pasażerowie, nie są do tego konieczne _ - powiedział Łańcucki.

* [ Szybkie pociągi później, niż planowano ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szybkie;pociagi;pozniej;niz;planowano,218,0,597722.html )
* [ Kasy biletowe Przewozów Regionalnych znikną z dworców? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kasy;biletowe;przewozow;regionalnych;znikna;z;dworcow,113,0,596081.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: pkp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz