Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończyło się II Forum Polskiego Teatru, sformułowano 22 wnioski

0
Podziel się:

22 wnioski, które zostaną przekazane ministrowi kultury, sformułowano na
zakończonym we wtorek w Warszawie II Forum Polskiego Teatru. Jego uczestnicy postulują m.in. budowę
obiektów widowiskowych w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców, tzw. teatralnych orlików.

22 wnioski, które zostaną przekazane ministrowi kultury, sformułowano na zakończonym we wtorek w Warszawie II Forum Polskiego Teatru. Jego uczestnicy postulują m.in. budowę obiektów widowiskowych w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców, tzw. teatralnych orlików.

Forum trwało od poniedziałku, jego wiodącym tematem była prezentacja i omówienie publikacji "Teatry polskie 2007-09" zawierającej wykaz teatrów publicznych, informacje dotyczące jego pracowników, lokali i scen, przedstawień i publiczności, opracowanej przez Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów na podstawie ankiet nadesłanych z ponad 90 teatrów.

Uczestnicy Forum sformułowali ponad 20 wniosków, które - podobnie jak rok temu - zamierzają przekazać ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu. Jednym z postulatów jest budowa obiektów widowiskowych w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców, tzw. teatralnych orlików. Duże obiekty widowiskowe miałyby powstawać w dużych aglomeracjach, m.in. w Warszawie.

Podczas Forum mówiono o wielu utrudnieniach infrastrukturalnych, z którymi borykają się polskie sceny. Jak tłumaczył scenograf i architekt Paweł Dobrzycki, w wielu polskich teatrach brak jest np. małych scen i sal prób - oddzielnie do prób czytanych i prób sytuacyjnych - oraz montowni dekoracji.

Uczestnicy Forum chcą, aby powstał tzw. kodeks projektowania i realizacji obiektów teatralnych, widowiskowych. Miałby on uwydatniać nadrzędność funkcji artystycznej nad "prawami autorskimi architektów". Kolejny postulat dotyczy zmiany "filozofii budowania teatrów". Środowisko teatralne chce, aby promowano przekonanie, że "teatr to warsztat pracy artystów, a nie tylko dzieło architektury".

Teatrolog Lech Śliwonik apelował, aby w nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym zachować dla studiujących reżyserię teatralną prawo nieodpłatnego studiowania drugiego kierunku. "Tak jak to uczyniono w przypadku studentów reżyserii filmowej" - zauważył Śliwonik.

Prezes ZASP Joanna Szczepkowska wnioskowała natomiast o zwołanie środowiskowego forum na temat projektu noweli ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a w szczególności na temat umów i czasu pracy wykonawców.

Wiceminister kultury Jacek Weksler, który przybył na zakończenie Forum, ocenił, że bardzo potrzebne jest powołanie przy ministrze kultury stałego zespołu konsultacyjnego.

"Będzie on uruchomiony od stycznia 2011 roku, a tematem jego prac będzie pakiet dla kultury zawierający kilkadziesiąt propozycji na najbliższe 5 lat, które mają regulować m.in. życie teatralne w Polsce. (...). Podczas prac można będzie się wspólnie zastanowić np., czy w Polsce potrzebna jest ustawa o teatrze lub kolejna regulacja ustawy o działalności kulturalnej, czy może zupełnie inny akt" - mówił Weksler.

Jak ocenił wiceminister kultury, "permanentna współpraca konsultacyjna środowiska teatralnego z resortem jest bardzo istotna". "Byłoby dobrze gdybyśmy mogli się spotykać choć raz na kwartał, a w sytuacjach nadzwyczajnych - częściej" - zaznaczył.

II Forum Polskiego Teatru organizowane było przez Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów i Narodowe Centrum Kultury pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.(PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)