Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończyło się II Forum Regionów Polska-Rosja

0
Podziel się:

W deklaracji kończącej II Forum Regionów Polska-Rosja, Senat oraz Rada
Federacji zobowiązały się m.in. do kontynuowania współpracy między regionami, promowania
przedsięwzięć w dziedzinie nauki, kultury, sportu, umacniania instytucji demokracji i aktywności
obywatelskiej.

W deklaracji kończącej II Forum Regionów Polska-Rosja, Senat oraz Rada Federacji zobowiązały się m.in. do kontynuowania współpracy między regionami, promowania przedsięwzięć w dziedzinie nauki, kultury, sportu, umacniania instytucji demokracji i aktywności obywatelskiej.

Dokument podpisali pomysłodawcy spotkania: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i szef rosyjskiej Rady Federacji Siergiej Mironow.

Uczestnicy Forum - jak napisano w deklaracji - doceniając wagę kontaktów międzyregionalnych dla pogłębienia stosunków między Polską, a Rosją zobowiązują się m.in. wspierać kształtowanie nowych kierunków współpracy między województwami RP a regionami FR, umacniać instytucje demokracji i aktywności obywatelskiej przez dzielenie się doświadczeniami władz lokalnych i samorządu terytorialnego obu krajów.

W dokumencie postanowiono także patronować wspólnym przedsięwzięciom naukowym, kulturalnym, sportowym i turystycznym dla - jak to określono - lepszego wzajemnego poznania; promować wsparcie regionalne dla małych i średnich przedsiębiorstw; kontynuować dialog oraz współpracę miedzy regionami Polski i Rosji.

III Forum - jak zaznaczono w deklaracji - odbędzie się w Moskwie w maju przyszłego roku i będzie poświęcone zagadnieniom współpracy dwustronnej w zakresie wysokich technologii.

"Te przeszkody, które mieliśmy zostały już za nami. Nie ma już przeszkód w inwestycjach, zwłaszcza we wspólnych inwestycjach" - ocenił przewodniczący Komitetu Rady Federacji ds. polityki gospodarczej, przedsiębiorczości i własności Oganes Oganian podsumowując prace panelu nt. współpracy gospodarczej. Jak mówił, Rosjanom zależy, aby jak najszybciej podpisać umowę o wzajemnej ochronie inwestycji, której projekt został już przekazany stronie polskiej.

Senator Jan Wyrwiński zaznaczył, że spotkanie dot. gospodarki zakończyło się konstatacją: "jest ogromny potencjał wzrostu". "Jesteśmy jak sportowcy podczas rozgrzewki, może już stoimy w dołkach startowych, a przed nami naprawdę długi bieg i warto ten bieg rozpocząć" - mówił. Jak zauważył, "za dwa dni w Moskwie spotka się polsko-rosyjska komisja międzynarodowa ds. współpracy gospodarczej, która przez 2 dni będzie dyskutowała na te same tematy, trudno o lepszy dowód na to, że we wzajemnych stosunkach mamy zmiany na lepsze".

Podczas obrad "okrągłego stołu" dot. edukacji padło 14 konkretnych ofert współpracy w tym zakresie - ujawnił przewodniczący Komitetu Rady Federacji ds. edukacji i nauki Husejn Czeczenow. Jak zaznaczył wymagają one jeszcze "doprecyzowania i zredagowania, może nawet syntezy". Obie strony będą nad tym pracowały - zapowiedział. "Postanowiliśmy, że wszystkie materiały tego +okrągłego stołu+ roześlemy do wszystkich regionów Rosji" - mówił. Czeczenow wyliczał, że jest opracowywana międzyrządowa umowa o uznawaniu dokumentów obu stron dotycząca m.in. dyplomów wyższych uczelni oraz kwestia komisji podręcznikowej. Zaznaczył, że strona rosyjska opowiada się za przyspieszeniem prac w tych sprawach.

Współprzewodniczący ze strony polskiej senator Marek Rocki mówił, że podczas spotkania "padło kilka konkretnych propozycji, które powinniśmy spisać jako wytyczne do dalszej współpracy, a także wytyczne dla pracy naszych rządów i parlamentów". Ocenił, że między Polską, a Rosją potrzebne jest stworzenie ram współpracy na poziomie uczelni wyższych - umożliwiających wymianę studentów i kadry naukowej oraz wspólne badania naukowe.

Współprzewodniczący panelu nt. samorządu lokalnego Stiepan Kiriczuk powiedział, że podczas obrad, Borusewicz zaproponował "by korzystać z doświadczeń współpracy rządu i samorządu lokalnego". "To było bardzo ciekawe, dziękuję panie marszałku za tę ofertę" - mówił. Zapowiedział, że odbędą się spotkania robocze miast i regionów obu krajów, które chcą ze sobą współpracować. Ocenił, że to dobrze, iż odbędą się kolejne Fora Regionów.

Polski odpowiednik Kiriczuka, senator Władysław Ortyl również widzi potrzebę kolejnych spotkań. Ocenił, że do dalszej współpracy potrzebne jest ugruntowanie i uporządkowanie wiedzy "o zadaniach i instytucjach, bo to na właściwe tory tę współpracę może skierować". Jak zaznaczył, wystąpienia prelegentów wskazują, że można oczekiwać kolejnych polsko-rosyjskich porozumień między samorządami.

Samorządowcy składali również oferty swoim kolegom z Rosji nawiązania bezpośredniej współpracy.

Adam Hajduk z wydziału promocji województwa śląskiego wyraził chęć nawiązania współpracy z obwodem smoleńskim. Zaznaczył, że już wcześniej zostały podjęte działania w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących kardiochirurgii. W tym kontekście wymieniono Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które zaprosiło rosyjskich lekarzy z obwodu smoleńskiego do odbywania staży.

Władze województwa śląskiego chciałyby także nawiązać relacje z obwodem smoleńskim m.in. w zakresie budownictwa mieszkaniowego, ochrony środowiska.

Dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej i inwestycji zagranicznych województwa warmińsko-mazurskiego Rafał Wolski mówił, że jego region chętnie przyjmie wizyty studyjne przedsiębiorców rosyjskich i przedstawi ofertę związaną z sektorem rolnym i przetwórstwem spożywczym.

"Jesteśmy zainteresowani wymianą doświadczeń w zakresie mechanizmów pobudzania przedsiębiorczości, wspierania innowacyjności przedsiębiorstw" - powiedział.

Rosyjskich partnerów zaprosił do działalności w organizacji Konferencja Regionów Europy na Rzecz Środowiska. Jest to organizacja, w której status członkowski mogą mieć regiony krajów Unii Europejskiej, a państwa spoza Wspólnoty uczestniczą w obradach jako obserwatorzy. "W ramach tej organizacji wymieniamy się najlepszymi doświadczeniami i praktykami w zakresie działań administracji na rzecz ochrony środowiska naturalnego" - mówił.

Z obwodem leningradzkiem od 2003 roku współpracuje województwo dolnośląskie. "Jest ona (współpraca) intensywna i przynosi nam wiele satysfakcji. Tym samym chcielibyśmy kontynuować te projekty, które są już wspólnie realizowane, oraz poszerzyć (współpracę) o nowe dziedziny" - mówiła dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą województwa dolnośląskiego Teresa Lis-Pieńkowska.

Obecnie współpraca między województwem dolnośląskim, a obwodem leningradzkim skupia się na sprawach dotyczących kultury, wymiany młodzieżowej, edukacji. Lis Pieńskowsa zaznaczył, że zależy im również na tym, by nawiązać współpracę gospodarczą, naukową.

Marszałek województwa zachodnio-pomorskiego Władysław Husejko mówił, że jego region już nawiązał relacje z obwodem kaliningradzkim, ale są także chętni do podjęcia wspólnych działań z innymi regionami.

Zaproponował rosyjskim partnerom, możliwość odbywania przez pracowników rosyjskiej administracji oraz studentów, staży w urzędzie marszałkowskim. Zaprosił także na Forum Samorządowe w kwietniu 2011 roku, co - jak mówił - jest bardzo dobrym miejscem do wymiany doświadczeń w różnych kwestiach.

Zaproponował również możliwość włączenia się w organizację Dni Kultury Rosyjskiej w Zachodnio-Pomorskim. (PAP)

joko/ rda/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)