Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończyły się I Warszawskie Targi Książki

0
Podziel się:

Około 30 tys. zwiedzających odwiedziło zakończone w niedzielę I Warszawskie
Targi Książki - podał Jacek Oryl, zastrzegajac, że są to wstępne dane. Targi odbywały się od
czwartku do niedzieli w PKiN, a prezentowało się na nich 312 wydawców.

Około 30 tys. zwiedzających odwiedziło zakończone w niedzielę I Warszawskie Targi Książki - podał Jacek Oryl, zastrzegajac, że są to wstępne dane. Targi odbywały się od czwartku do niedzieli w PKiN, a prezentowało się na nich 312 wydawców.

Jacek Oryl, prezes firmy Murator, która targi zorganizowała, powiedział, że dokładne dane na temat frekwencji znane będą najprawdopodobniej dopiero w poniedziałek. "Liczba 30 tys. to wstępne szacunki" - powiedział PAP.

Danych na temat frekwencji na targach środowisko wydawców oczekuje wyjątkowo niecierpliwie, ponieważ w tym roku o zainteresowanie warszawiaków konkurują aż dwie majowe imprezy. W najbliższy czwartek, także w PKiN, rozpoczną się 55 Międzynarodowe Targi Książki (MTK) organizowane przez firmę Ars Polona. WTK powstały z inicjatywy wydawców, którzy od lat narzekali na wysokie ceny stoisk proponowane przez Ars Polonę. W marcu powołano spółkę Warszawskie Targi Książki, w której Murator ma 40 proc. udziałów, reszta należy do wydawców, co pozwoli im w przyszłości zachować kontrolę nad organizacją imprezy. Ceny stoisk w PKiN, które zaproponował Murator, są o ok. 20 proc. niższe niż ceny Ars Polony.

Na zeszłorocznych 54 MTK padł rekord - imprezę odwiedziło ponad 50 tys. zwiedzających, organizatorzy WTK nie postrzegają jednak niższej frekwencji na swoich targach jako klęski. "Jak na pierwszą edycję imprezy WTK miały bardzo przyzwoitą frekwencję zwiedzających" - uważa Jacek Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, jeden z organizatorów WTK.

"Warszawskie Targi Książki spełniły nasze oczekiwania, ale oczywiście może być lepiej. Nie było takich tłumów jakie mogłyby i powinny być na targach książki, ale mniejszy tłok na targach miał swoje dobre strony - nie było długich kolejek po bilety, wydawcy i czytelnicy mogli się spotkać w komfortowych warunkach. Odbieramy sygnały, że wydawcy uczestniczący w targach są zadowoleni ze swoich obrotów, a także z przebiegu imprezy. Już dziś można powiedzieć, że w przyszłym roku na pewno odbędzie się druga edycja naszych targów. WTK zdały egzamin. Jako wydawcy czuliśmy, że jesteśmy u siebie, że mamy wpływ na kształt tej imprezy" - powiedział Skąpski, który na WTK występował także jako prezes Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Piotr Dobrołęcki, wiceprezes Polskiej Izby Książki uważa, że jak na bardzo krótki, zaledwie trzy miesięczny czas organizacji imprezy, WTK wypadły lepiej, niż można było oczekiwać. "Większość liczących się firm wydawniczych wybrało właśnie WTK, jak np. Wydawnictwa Szkolne PWN, Prószyński i S-ka, Bellona, Muza, Świat Książki, Rebis, Wydawnictwo Literackie, Zysk. Myślę, że ta impreza ma wielki potencjał i może zająć znaczące miejsce na mapie polskich, a może i europejskich imprez wydawniczych" - powiedział analityk rynku książki.

Od poniedziałku ruszają Wirtualne Warszawskie Targi Książki. Na stronie www.etargi-ksiazki.waw.pl przez najbliższy tydzień będzie można zapoznać się z ofertą wystawców Warszawskich Targów Książki. Prezentacja internetowa ma być kontynuacją realnej imprezy.(PAP)

aszw/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)