Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakopane: Komunalizacja dworca PKP

0
Podziel się

Wojewoda małopolski Stanisława Kracik zatwierdził decyzję o komunalizacji
dworca PKP w Zakopanem, podjętą przez Krajową Komisję Uwłaszczeniową - poinformowało w piątek PAP
biuro prasowe wojewody.

bEgDhkER

Wojewoda małopolski Stanisława Kracik zatwierdził decyzję o komunalizacji dworca PKP w Zakopanem, podjętą przez Krajową Komisję Uwłaszczeniową - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe wojewody.

Władze miasta chcą, by dworzec został wyremontowany a tereny przyległe zamienione na parkingi.

Dzięki komunalizacji, należąca do Skarbu Państwa niemal 4 hektarowa działka wraz z budynki dworca przejdą na własność miasta Zakopane. Od decyzji Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej zamierza w ciągu 30 dni odwołać się zarząd PKP SA.

bEgDhkET

Władze miasta chcą, by na terenach wokół dworca powstały parkingi dla autobusów i samochodów osobowych, a zabytkowe budynki dworca, które popadły w ruinę, odzyskały dawną świetność. "Niedopuszczalna jest taka wizytówka Zakopanego - każdy, kto wjeżdża do miasta, widzi zdewastowane obiekty dworcowe" - powiedział PAP burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Nie ma jednak jeszcze konkretnych planów co do inwestycji i nie wiadomo, kiedy i za ile zostanie ona zrealizowana. Jak powiedział PAP Majcher, w pierwszej kolejności ma zniknąć szlaban, który zobowiązuje wszystkich do płacenia za wjazd na teren dworca.

Zdaniem burmistrza Zakopanego teren, który obecnie zajmuje PKP nie jest w pełni wykorzystany, dlatego wspólnie z przewoźnikiem należy zastanowić się nad jego zagospodarowaniem. Rzecznik PKP S.A. Michał Wrzosek powiedział PAP, że firma nie jest zainteresowana przeprowadzaniem inwestycji na terenie, którego nie będzie właścicielem.

Od kilku lat PKP z władzami Zakopanego próbowało wypracować wspólne stanowisko dotyczące zagospodarowania terenu dworca i gruntownej jego przebudowy, ale na terenach, które należą tylko do jednego właściciela czyli do PKP S.A.

bEgDhkEZ

Ostatnie spotkanie w sprawie uzgodnienia szczegółów porozumienia o wspólnym przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu architektoniczno - urbanistycznego dla zakopiańskiego dworca odbyło się w maju 2009 roku. Uzgodniono na nim, że koncepcja będzie współfinansowana przez PKP oraz Urząd Miasta po połowie kosztów inwestycji, ale na terenie, którego właścicielem jest PKP S.A.

Burmistrz Zakopanego wycofał się jednak ze wspólnego projektu ze względu na zbyt wysokie koszty, jakie miałoby ponieść miasto.

Zakopiański dworzec został zbudowany w 1899 roku. Przez wiele lat niszczał, a kolejne ekipy rządzące miastem zastanawiały się nad jego modernizacją. Obiekty zakopiańskiego dworca kolejowego są zabytkami, dlatego decyzję o ich remoncie będzie musiał wydać konserwator zabytków. (PAP)

szb/ tot/

bEgDhkFu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)