Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaleski: pracownicy zachowają układ zbiorowy

0
Podziel się:

Wiceminister środowiska Janusz Zaleski zapewnił we wtorek PAP, że projekt
noweli ustawy o ochronie przyrody gwarantuje zachowanie układu zbiorowego z pracownikami parków
narodowych. Leśnicy obawiają się, że układ przestanie obowiązywać po zmianie organizacji parków.

Wiceminister środowiska Janusz Zaleski zapewnił we wtorek PAP, że projekt noweli ustawy o ochronie przyrody gwarantuje zachowanie układu zbiorowego z pracownikami parków narodowych. Leśnicy obawiają się, że układ przestanie obowiązywać po zmianie organizacji parków.

Obawy pracowników parków narodowych są spowodowane planowanym przekształceniem parków z jednostek budżetowych w osoby prawne. Jest to związane z wejściem w życie ustawy o finansach publicznych, która nakazuje jednostkom budżetowym likwidację gospodarstw pomocniczych i zakazuje uzyskiwania dochodów. Taka zmiana organizacyjna parków, która wejdzie w życie 1 stycznia 2011 roku, pozwoli na uzyskiwanie dochodów, z których finansowane będą zadania statutowe.

Związek Leśników Polskich Parków Narodowych przesłał w ubiegłym tygodniu do ministra środowiska Andrzeja Kraszewskiego i głównego konserwatora przyrody Janusza Zaleskiego list, w którym "zgłasza zdecydowany protest" z powodu nieuwzględnienia jego postulatów w przygotowywanym przez resort środowiska projekcie nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Chodzi o zachowanie układu zbiorowego, zatrudnienie w parkach narodowych pracowników z gospodarstw pomocniczych oraz o wpisanie do projektu nowelizacji ustawy kwoty dotacji dla parków narodowych.

Zaleski potwierdził, że otrzymał list od leśników i obecnie jest przygotowywana odpowiedź, ale nie mają się oni potrzeby niepokoić, gdyż ich postulaty dotyczące spraw pracowniczych są zrealizowane poprzez zapisy ustaw. Wyjaśnił, że zgodnie z Kodeksem Pracy układ zbiorowy będzie obowiązywał także po zmianie formy organizacyjnej parków narodowych. Dodał, że nowe przepisy gwarantują także pracownikom likwidowanych gospodarstw pomocniczych zatrudnienie od 30 listopada 2010 w parkach narodowych w ich nowej formie prawnej.

Wyjaśnił, że niemożliwe jest wpisanie do nowelizowanej ustawy stałej kwoty dotacji dla parków. Podkreślił, że taki zapis jest tylko w przypadku finansowania obrony narodowej i tak nie jest on realizowany. Zapewnił jednak, że nadal będą dotacje budżetowe dla parków narodowych, ale ich wysokość będzie uzależniona od możliwości finansowych państwa.

Jak zaznaczył, dotychczas dotacje były uzupełnienie przez dochody uzyskiwane przez gospodarstwa pomocnicze, a także środki unijne i pieniądze pochodzące z funduszy ochrony środowiska.

W Polsce są 23 parki narodowe. Roczny koszt funkcjonowanie parków w 2008 r. wyniósł ponad 193 mln zł, z czego z budżetu pochodziło ponad 78 mln zł. Kwota ta pozwoliła jedynie na sfinansowanie wynagrodzeń pracowników. Pozostałe pieniądze pochodziły m.in. z dochodów gospodarstwa pomocniczego np. ze sprzedaży drewna.(PAP)

awy/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)