Notowania

usa
12.08.2009 08:46

Załoga Discovery gotowa do startu

Ostatniego dnia astronauci ćwiczyli ewakuację z wahadłowca i wyrzutni na kosmodromie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Siódemka amerykańskich *astronautów *zakończyła przygotowania do lotu amerykańskiego promu kosmicznego Discovery na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Start wahadłowca z kosmodromu na Przylądku Canaveral wyznaczony jest na 25 sierpnia.

Nowa misja Discovery ma potrwać 13 dni. Astronauci zawiozą na stację części zamienne i aparaturę do eksperymentów naukowych. Trzykrotnie będą wychodzić w otwartą przestrzeń kosmiczną.

*W ostatnim dniu ćwiczeń *załoga Discovery trenowała awaryjną ewakuację z wahadłowca i z wyrzutni na kosmodromie.
W trakcie tych orbitalnych _ spacerów _ wymienią zbiornik z amoniakiem systemu chłodzenia oraz bloki na zewnętrznej powierzchni laboratoryjnego modułu _ Columbus _. Ma on cylindryczny kształt, 4,5 metra średnicy, 6,9 metra długości i waży 12,2 tony.

To laboratorium naukowe, zbudowane na zamówienie Europejskiej Agencji Kosmicznej, przeznaczone jest do prowadzenia eksperymentów fizycznych, materiałoznawczych, medyczno-biologicznych i innych w warunkach nieważkości.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz