Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - zaakceptowane

0
Podziel się:

Projekt założeń i trybu prac nad Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa
został zaakceptowany przez stronę rządową i Obywateli Kultury - poinformowała PAP aktywistka ruchu
i współprzewodnicząca Komitetu ds. Paktu dla Kultury Beata Chmiel.

Projekt założeń i trybu prac nad Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa został zaakceptowany przez stronę rządową i Obywateli Kultury - poinformowała PAP aktywistka ruchu i współprzewodnicząca Komitetu ds. Paktu dla Kultury Beata Chmiel.

Program został zaakceptowany na ostatnim spotkaniu strony rządowej i Obywateli Kultury, które odbyło się pod koniec czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Opracowanie przez rząd, wspólnie ze stroną społeczną, wieloletniego programu na rzecz czytelnictwa i wprowadzenie go w życie to jeden z głównych postulatów Paktu dla Kultury, podpisanego w maju 2011 roku przez premiera Donalda Tuska i Obywateli Kultury.

Program ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa, poprawienie społecznego wizerunku książki, zwiększenie zakupów nowych książek dla bibliotek, a także stworzenie platformy cyfrowej ułatwiającej powszechny dostęp do książek i czasopism. Jego charakter ma być wieloletni i będzie poddawany stałej ewaluacji.

W 2012 roku pilotażowy program uruchomił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Jednocześnie trwały prace nad wieloletnim projektem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przygotowywanym przez Komitet Społeczny ds. Paktu dla Kultury. Ostatecznie powstał wspólny systemowy projekt, którego założenia zostały zaakceptowane w czerwcu w KPRM przez obie strony. Program będzie realizowany w latach 2014-2020.

"Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej i członek Komitetu ds. Paktu dla Kultury przy KPRM, we współpracy z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego, przygotowują teraz konieczne narzędzia do uruchomienia programu - m.in. harmonogramy, które powinny zostać przedstawione jeszcze w lipcu. Po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów będzie on realizowany od 2014 roku jako Wieloletni Program Rządowy" - powiedziała PAP Beata Chmiel.

W Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa mają znaleźć się też gwarancje finansowe dotyczące wspierania czytelnictwa przez najbliższe lata. Pieniądze będą przeznaczane na m.in. zakupy nowości do bibliotek oraz zakup praw do utworów o istotnym znaczeniu dla kultury i edukacji oraz ich udostępnienie w domenie publicznej bez restrykcji prawa autorskiego.

Obywatele Kultury szczególne znaczenie przywiązują też do wspierania - w ramach Narodowego Programu - wszelkich form aktywności obywatelskiej i inicjatyw społeczności lokalnych na rzecz czytelnictwa oraz współpracy między szkołami, bibliotekami publicznymi i szkolnymi, księgarniami, organizacjami pozarządowymi i samorządem. na szczeblu lokalnym.

Dotychczasowe działania podejmowane zarówno przez ministerstwo i podległe mu agendy, jak i w ramach inicjatyw społecznych nie przynosiły trwałych efektów: 61 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku nie miało kontaktu z żadną książką - wynika z tegorocznego badania czytelnictwa przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska. Dwa lata temu było nieco lepiej - wskaźnik ten był o 5 proc. niższy. Ale poziom kryzysu widać szczególnie, jeżeli porówna się odsetek osób uznawanych za "rzeczywistych czytelników": w roku 2012 było to 11 proc. w porównaniu do dekady 1994-2004, kiedy wynosił 22-24 proc. (PAP)

agz/abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)