Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Założyciel sieci IKEA był aktywnym nazistą

0
Podziel się:

Założyciel słynnej sieci sklepów IKEA Ingvar Kamprad, jeden z
najbogatszych ludzi na świecie, był w czasie II wojny światowej aktywnym nazistą.

Założyciel sieci IKEA był aktywnym nazistą
(Seth W./CC/Flickr)
bEUqVVkR

Założyciel słynnej sieci sklepów IKEA Ingvar Kamprad, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, był w czasie II wojny światowej aktywnym nazistą - dowodzi autorka najnowszej książki mu poświęconej, powołując się na dokumenty szwedzkiej służby bezpieczeństwa.

Dziennikarka szwedzkiej telewizji publicznej SVT Elisabeth Asbrink w książce _ W Lesie wiedeńskim wciąż stoją drzewa _ przeanalizowała dokumenty szwedzkiej służby bezpieczeństwa, z których wynika, że Kamprad nie tylko sympatyzował z ruchem nazistowskim w Szwecji, ale także należał do nazistowskiej partii Svensk Socialistisk Samling (Szwedzka Koalicja Socjalistyczna).

W odnalezionych w archiwum aktach założyciel IKEA w 1943 został opisany jako nazista, który werbuje do organizacji nowych członków._ - To trochę dziwne, że Kamprad sam nie ujawnił tych informacji _ - skomentowała w telewizji SVT autorka książki Elisabeth Asbrink.

bEUqVVkT

Dotychczas Kamprad przyznał się jedynie do kontaktów z nazistowskim ruchem młodzieżowym, które określił jako _ grzech młodości _.

W swojej książce Asbrink ujawnia również m.in., że Kamprad po wojnie utrzymywał kontakty z działającym w organizacjach nacjonalistycznych i neonazistowskich Perem Engdahlem. W 1950 roku Kamprad został zaproszony na jego ślub.

Do publikacji o kontaktach Kamprada z nazizmem odniósł się jego rzecznik._ - Ingvar Kamprad wielokrotnie mówił, że to był największy błąd w jego życiu i 20 lat temu przeprosił wszystkich _ - powiedział szwedzkiej agencji TT Per Heggenes. Powiedział też, że przeszłość założyciela koncernu IKEA nie ma wpływu na wizerunek firmy. - _ Wszyscy, którzy znają sklepy IKEA, wiedzą, że jest to wielokulturowa firma _ - powiedział rzecznik.

Czytaj więcej o sklepach IKEA
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t46168.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/chinczycy;podrobili;ikee;cala,203,0,886219.html) Chińczycy podrobili Ikeę. Całą! Chińczycy skopiowali od Szwedów nie tylko cały wystrój wnętrza, ale nawet kafeterię i restaurację. Różni się tylko tym, że zamiast skandynawskich dań serwuje potrawy chińskie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t86298.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/donald;tusk;zachwala;ikee;po;co,183,0,851383.html) Donald Tusk zachwala Ikeę. Po co? Premier odwiedził nowy zakład szwedzkiej marki wybudowany w Koszkach w województwie podlaskim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t140525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/eksplozje;w;centrach;ikea;sprawcy;nieznani,134,0,841862.html) Eksplozje w centrach IKEA. Sprawcy nieznani Improwizowane ładunki wybuchowe niewielkiej mocy eksplodowały wczoraj w centrach IKEA w Belgii, Holandii i Francji.
bEUqVVlu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)