Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamach w Iraku. Nie żyje kilkanaście osób

0
Podziel się

14 przedstawicieli irackich sił bezpieczeństwa osób zginęło, w pierwszym dniu ramadanu, w ataku uzbrojonych napastników na wojskowy punkt kontrolny w prowincji Al-Anbar, na zachodzie Iraku.

Zamach w Iraku. Nie żyje kilkanaście osób
(Polaris Images/East News)
bDJYIVvV

14 przedstawicieli irackich sił bezpieczeństwa osób zginęło, w pierwszym dniu ramadanu, w ataku uzbrojonych napastników na wojskowy punkt kontrolny w prowincji Al-Anbar, na zachodzie Iraku - poinformowały władze.

Napastnicy zaatakowali w środę o zachodzie słońca, czyli w czasie, gdy muzułmanie podczas ramadanu przerywają całodzienny post.

Zaatakowany punkt kontrolny znajduje się w pobliżu miejscowości Barwana, ok. 220 km na północny zachód od stolicy, Bagdadu. Zginęło trzech żołnierzy, czterech zostało rannych.

bDJYIVvX

Później napastnicy przeszli do zaparkowanej w pobliżu przyczepy kempingowej, należącej do specjalnej policji przemysłowej ochraniającej pobliski ropociąg. Ostrzelali i podpalili przyczepę, po czym uciekli. Zginęło 11 policjantów.

Dotychczas nikt nie przyznał się do ataku. Agencja Associated Press przypomina jednak, że sunniccy bojownicy, w tym irackie grupy powiązane z Al-Kaidą, często dokonują ataków na siły bezpieczeństwa oraz obiekty kluczowego dla gospodarki przemysłu naftowego, aby podminować kontrolowany przez szyitów rząd. Dochody ze sprzedaży ropy naftowej stanowią 95 proc. budżetu państwa.

Wcześniej w czwartek doszło w Iraku do innych ataków. W Ramadżi, stolicy Al-Anbar, siły bezpieczeństwa udaremniły atak trzech bojowników, którzy usiłowali wjechać samochodem wyładowanym ładunkami wybuchowymi w posterunek miejscowej policji. Choć atakowi udało się zapobiec, zginęło dwóch policjantów, a czterech odniosło obrażenia.

Eksplodowały również dwa samochody pułapki w mieście Tuz Churmato i wiosce w pobliżu Kirkuku, na północy kraju, raniąc łącznie 37 osób.

bDJYIVwd

Od grudnia ubiegłego roku w Iraku wyraźnie wzrosło natężenie aktów przemocy, będących przejawem konfliktu między szyicką większością i skarżącą się na dyskryminację sunnicką mniejszością. Według danych ONZ od maja w zamachach zginęło tam ponad tysiąc ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Atak moździeżowy na obóz. Są zabici i ranni Ugrupowanie MEK, oficjalnie usunięte w zeszłym roku przez Departament Stanu USA z listy organizacji terrorystycznych, wzywa do obalenia władzy duchownych w Iranie.
Wybuchały bomby. Targ, boisko i stadion Sześć osób zginęło, gdy ładunek wybuchowy eksplodował na boisku piłkarskim w Maadan na południe od Bagdadu.
Talibowie zaatakowali pałac prezydenta Atak rozpoczął się w czasie, gdy pod pałacem gromadzili się dziennikarze na zapowiedzianą konferencję prasową prezydenta Karzaja. Nie wiadomo, czy był on wtedy na terenie pałacu.
bDJYIVwy
Źródło:
KOMENTARZE
(0)