Notowania

indie
06.05.2010 11:25

Zamachowiec z Bombaju skazany na śmierć

Mohamad Kasab to jedyny terrorysta, który przeżył zamachy z 2008 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pakistańczyk Mohamad Kasab to jeden ze sprawców zamachów terrorystycznych w Bombaju w 2008 roku. Kasab jako jedyny z terrorystów przeżył tamte zamachy, w których zginęło 166 osób.

Atak terrorystyczny na Bombaj w listopadzie 2008 roku trwał niemal trzy dni. Dziesięciu młodych mężczyzn uzbrojonych w karabiny zaatakowało dwa luksusowe hotele, centrum kultury żydowskiej i stację kolejową. Dziewięciu z nich zginęło.

21-letni Kasab został sfotografowany z karabinem w ręku podczas ataku na główną stację kolejową w Bombaju.Początkowo przyznał się do winy, jednak później odwołał zeznania, twierdząc, że był do nich zmuszony torturami.

W poniedziałek sąd uznał Kasaba za winnego. Prokurator nazwał go _ maszyną do zabijania, pozbawioną wszelkich ludzkich uczuć _. Ocenił, że inny wyrok niż kara śmierci, na przykład dożywocie, oznaczałby, iż Indie _ są łatwym celem _ dla ekstremistów.

Ogłaszając wymiar kary, sędzia M.L. Tahaliyani wykluczył sens _ dawania komuś takiemu okazji do tego, żeby się zmienił _.

Zobacz reportaż o karze jakiej kary dla zamachowca chcieliby Hindusi (NDTV, ang.):

Według adwokata K.P. Pawara, Kasab działał pod wpływem pakistańskiego ugrupowania islamskiego Lashkar-e-Taiba (LeT) oraz Jamaat-ud-Dawa, organizacji charytatywnej będącej fasadą LeT. Sędzia podkreślił, że Kasab przyłączył się do LeT z własnej woli.

Kara śmierci, która w Indiach wykonywana jest przez powieszenie, musi być zatwierdzona przez sąd wyższej instancji. Zdaniem jednego z prokuratorów oznacza to, że minie co najmniej rok, zanim wyrok zostanie wykonany.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Pakistan przekazuje DNA zamachowców z Bombaju ]( http://news.money.pl/artykul/pakistan;przekazuje;dna;zamachowcow;z;bombaju,183,0,436663.html )
* [ Zamachy w Bombaju. Indie współpracują z Pakistanem ]( http://news.money.pl/artykul/zamachy;w;bombaju;indie;wspolpracuja;z;pakistanem,56,0,452920.html )
Tagi: indie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz