Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamachowiec z lotu do Detroit był sprawdzony w Lagos

0
Podziel się

Umar Faruk Abdulmutallab był kontrolowany w stolicy Nigerii.

Zamachowiec z lotu do Detroit był sprawdzony w Lagos
(PAP/EPA)
bEgzNiid

Nigeryjczyk, oskarżony o próbę zamachu na samolot lecący w Boże Narodzenie z Amsterdamu do Detroit, był poprawnie sprawdzony na lotnisku w Lagos, zanim rozpoczął podróż - zapewnił nigeryjski prokurator generalny Michael Aondoakaa.

Niedoszły zamachowiec przyleciał do Amsterdamu z Lagos liniami KLM i przesiadł się na lot do USA. W środę amerykański sąd postawił Umarowi Farukowi Abdulmutallabowi sześć zarzutów związanych z próbą wysadzenia w powietrze samolotu linii Northwest z prawie 300 osobami na pokładzie.

Według nigeryjskiego prokuratora nagrania z kamer przemysłowych rozmieszczonych na lotnisku w Lagos pokazują, jak 23-letni Abdulmutallab ściąga buty i przechodzi przez wykrywacz metali._ _

bEgzNiif

_ - Służby pilnujące bezpieczeństwa zrobiły wszystko, co jest wymagane przez prawo, aby Nigeria spełniła międzynarodowe wymogi _ - oświadczył Aondoakaa.

Według nigeryjskich władz zamachowiec spędził w Nigerii mniej niż 30 minut ze swojej podróży, która rozpoczęła się w Ghanie. Podczas odprawy nie zgłosił żadnego bagażu, ale miał przy sobie plecak.

*Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Nigerii. *Trafia tam około 45 proc. eksportu tego należącego do OPEC kraju, głównie w postaci ropy naftowej.
Aondoakaa zaproponował władzom USA obejrzenie nagrań i przeprowadzenie inspekcji na międzynarodowym lotnisku w Lagos_ : - Nie mamy nic do ukrycia. Nigeria nie jest krajem terrorystów _ - zapewnił.

bEgzNiil

Nigeria oficjalnie wystąpiła do Waszyngtonu, by ponownie rozważył decyzję o umieszczeniu jej na liście krajów objętych specjalnymi zasadami dotyczącymi ruchu lotniczego, na której znalazły się także Iran, Afganistan i Pakistan.

Rząd, który prowadzi kampanię mającą poprawić wizerunek tego kraju, uważa, że zachowanie jednego obywatela nie powinno służyć jako podstawa do oceniania pozostałych 140 mln. Jeden z ministrów zagroził nawet, że jeśli Nigeria nie zostanie zdjęta z tej listy, ucierpieć mogą dwustronne relacje z USA.

bEgzNiiG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)