Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamek Książ i w Kórniku, kopalnia w Wieliczce trafią do Google Street View

0
Podziel się:

Zamek Książ, zamek w Kórniku i podziemne komnaty kopalni w Wieliczce będzie
można zwiedzać dzięki projektowi Google Street View. Projekt umożliwi od przyszłego roku wirtualny
spacer po wybranych atrakcjach turystycznych.

Zamek Książ, zamek w Kórniku i podziemne komnaty kopalni w Wieliczce będzie można zwiedzać dzięki projektowi Google Street View. Projekt umożliwi od przyszłego roku wirtualny spacer po wybranych atrakcjach turystycznych.

Piotr Zalewski z Google Polska poinformował, że zakończyły się już zdjęcia wnętrz zamku Książ i zamku w Kórniku a w najbliższym czasie rozpoczną się zdjęcia podziemnych komnat kopalni w Wieliczce. "W planach jest także umożliwienie wirtualnego zwiedzania niektórych atrakcji turystycznych Warszawy, ale na razie nie mogę podać szczegółów ze względu na to, że musimy najpierw podpisać umowy zezwalające nam na robienie zdjęć w tych miejscach" - powiedział Zalewski.

Zalewski podkreślił, że wykonanie zdjęć zabytkowych wnętrz zamków wymagało skonstruowania specjalnego pojazdu, który może być używany w miejscach niedostępnych dla samochodów czy rowerów, używanych do fotografowania ulic miast i innych miejsc przez Google.

Nowy pojazd zwany "Trolley" wyglądem przypomina wózek bagażowy z zamontowanym komputerem i systemem 15 obiektywów fotograficznych umożliwiających wykonywanie zdjęć pomieszczeń z każdej strony. Operator wózka prowadzi go przed sobą i przechodzi przez fotografowane pomieszczenia zatrzymując się, co pewien czas po to, aby kamery wykonały zdjęcia, które następnie są zapisywane na dysku twardym komputera. Następnie operator po sprawdzeniu na ekranie, jaki fragment pomieszczenia został z fotografowany przesuwa wózek dalej.

Efekty pracy Google będzie można zobaczyć za kilka miesięcy. "Wszystkie zdjęcia trafią do naszego centrum i tam będą opracowane i połączone w galerie a następnie trafią do bazy projektu Google Street View. Zgodnie z naszymi zasadami udostępniamy od razu wszystkie zdjęcia. Dlatego to co robimy w Polsce prawdopodobnie będzie dostępne w 2014 roku" - powiedział Zalewski.

Zalewski zaznaczył, że projekt realizowany w Polsce różni się od działającego już projektu Google Art Project. "Dzięki Google Art Project głównie można oglądać zdjęcia obrazów z galerii i muzeów wykonane w bardzo dobrej, jakości lub odbywać wirtualne spacery po galeriach sztuki. To, co realizujemy w Polsce to fotografowanie ciekawych miejsc, nie tylko galerii sztuki" - zaznaczył Zalewski.

W projekcie Google Art Project zostały udostępnione m.in. zbiory Muzeum Pałacu w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.(PAP)

krm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)