Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamierzenia resortu środowiska na czas polskiej prezydencji w UE

0
Podziel się:

Ochrona klimatu i zachowanie bioróżnorodności przyrodniczej, a także
wyznaczenie przyszłej polityki środowiskowej to główne tematy, którymi zajmie się ministerstwo
środowiska podczas polskiej prezydencji w UE - poinformował minister Andrzej Kraszewski.

Ochrona klimatu i zachowanie bioróżnorodności przyrodniczej, a także wyznaczenie przyszłej polityki środowiskowej to główne tematy, którymi zajmie się ministerstwo środowiska podczas polskiej prezydencji w UE - poinformował minister Andrzej Kraszewski.

Polska będzie przewodniczyła pracom Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku. Nasz kraj przejmie przewodnictwo w UE po Węgrzech.

Jak powiedział w środę dziennikarzom Kraszewski, Polska chce prowadzić dyskusję na temat przystosowania się do zachodzących zmian klimatycznych. Poruszona ma być m.in. sprawa ochrony przed powodziami i gospodarowania zasobami wodnymi. W tym zakresie mają być przygotowane ramy prawne dla przyszłych unijnych regulacji. Ponadto będą prowadzone negocjacje i opracowany dokument dla Rady UE na ONZ-owską konferencję klimatyczną COP-17 w RPA.

Ważnym zagadnieniem będzie sprawa bezpieczeństwa energetycznego - wskazał minister. Polska musi przebudować swoją energetykę z węglowej na bardziej ekologiczną. Największe szanse w pozyskaniu "zielonej energii" widzi w wykorzystaniu energii wiatrowej, biomasy czy budowie elektrowni atomowej.

"Choć kraj, który sprawuje prezydencję musi myśleć w kategoriach wszystkich państw członkowskich, to praktyką jest, że poszczególne kraje ją sprawujące +przemycają+ pewne elementy promocji czy sprawy dla nich szczególnie istotne. W Polce kwestie klimatu w kontekście energetyki są bardzo ważne" - powiedział Kraszewski.

Sprawa ochrony bioróżnorodności biologicznej - to głównie prace nad przepisami dotyczącymi tzw. gatunków inwazyjnych. Są nimi w Polsce m.in. barszcz Sosnowskiego - sprowadzona z Kaukazu roślina, która w polskich warunkach niszczy rodzimy ekosystem (znikają niektóre gatunki roślin) i jest trudna do zwalczenia.

Kraszewski zaznaczył, że będzie chciał też poruszyć tematykę tzw. ekousług. Chodzi o przekonanie społeczności lokalnych, że z odpowiedniego wykorzystania obszarów cennych przyrodniczo (Natura 2000) można czerpać więcej zysków niż z prowadzenia standardowej działalności gospodarczej.

Podczas polskiej prezydencji przeprowadzona zostanie debata nt. oceny obecnego Programu Działań Wspólnoty na rzecz Środowiska, a także przygotowane będą konkluzje Rady do kolejnego programu polityki środowiskowej.

Kraszewski podkreślił, że Polska będzie kontynuowała sprawy rozpoczęte przez kraje, które wcześniej kierowały Unią. Takim tematem mogą być negocjacje nt. nowych przepisów dotyczących rtęci, a także bioodpadów. Będą prowadzone także prace nad rewizją obecnej unijnej strategii dla Morza Bałtyckiego.

W obszarze ochrony środowiska Polska będzie prowadziła negocjacje na forum sześciu spotkań międzynarodowych. Najważniejsze z nich - to spotkanie unijnych ministrów środowiska (tzw. nieformalna Rada - lipiec 2011 r. w Sopocie) oraz negocjacje w sprawie porozumienia w ramach konwencji klimatycznej ONZ w Johannesburgu (RPA) - grudzień 2011 r. Chodzi uzgodnienie dotyczące ograniczania emisji CO2.

Resort środowiska rozpoczął już przygotowania do tego wydarzenia. Powołany został specjalny zespół ds. prezydencji. Docelowo organizacją i przebiegiem prezydencji będzie zajmowało się 100-150 osób. Minister powołał ponadto grupę doradczą, składającą się m.in. z przedstawicieli świata nauki i członków organizacji pozarządowych, w celu omówienie priorytetów, którymi powinno w tym czasie zająć się ministerstwo.

Resort środowiska chce przeznaczyć na wydatki związane z prezydencją 3 mln zł. Kraszewski powiedział, że liczy na dodatkowe pieniądze na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)

awy/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)