Notowania

egipt
24.11.2012 07:00

Zamieszki w Egipcie. Przez prezydenta

Stany Zjednoczone są zaniepokojone decyzją prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, dotyczącą samodzielnego zwiększenia własnych uprawnień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marzouk113/cc/wikimedia)

Stany Zjednoczone są zaniepokojone decyzją prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, dotyczącą samodzielnego zwiększenia własnych uprawnień - oświadczył wczoraj Departament Stanu USA.

Wywodzący się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego Mursi wydał w czwartek dekret, który znosi możliwość zaskarżania działań prezydenta w sądach do czasu ukończenia prac nad nową konstytucją, co ma nastąpić w lutym przyszłego roku.

Dekret wywołał uliczne protesty i starcia w centrum Kairu i w innych miastach Egiptu. Przeciwnicy prezydenta oskarżają go o autorytaryzm i chęć narzucenia wszystkim obywatelom islamistycznej wizji państwa. Doradcy Mursiego twierdzą natomiast, że celem dekretu jest usprawnienie politycznej transformacji, hamowanej przez przeszkody natury prawnej.

_ - Decyzje i deklaracje ogłoszone 22 listopada budzą zaniepokojenie wielu Egipcjan i wspólnoty międzynarodowej. Obecnej konstytucyjnej próżni w Egipcie można zaradzić jedynie poprzez przyjęcie konstytucji, przewidującej równoważenie się poszczególnych organów władzy oraz poszanowanie podstawowych wolności, praw jednostki i praworządności, zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami Egiptu _ - głosi oświadczenie wydane przez rzeczniczkę Departamentu Stanu Victorię Nuland.

_ Wzywamy do spokoju i zachęcamy wszystkie partie do współpracy oraz wzywamy wszystkich Egipcjan do przezwyciężenia ich rozbieżności w tych istotnych kwestiach w sposób pokojowy i poprzez demokratyczny dialog _ - dodała Nuland.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy pomysł Mitta Romneya. Chodzi o Arabów Kandydat na prezydenta USA zaproponował, by pomoc dla zagranicy powiązać z wymogiem, aby kraje, które z niej korzystają, zezwalały na inwestycje amerykańskie i zniosły bariery w handlu z USA.
Prezydent Egiptu ostro wobec USA - USA i cały Zachód muszą zmienić podejście do świata arabskiego - zapowiedział prezydent Egiptu Mohammed Mursi.
Prostety w Egipcie. Szybki odwet USA Administracja prezydenta Baracka Obamy wstrzymała negocjacje nad proponowaną pomocą w wysokości 1 miliardów dolarów na spłatę zadłużenia Egiptu wobec USA.
Tagi: egipt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz