Notowania

zamieszki
12.07.2010 11:14

Zamieszki w Ulsterze, 27 policjantów rannych

Życiu postrzelonych stróżów prawa nie zagraża poważne niebezpieczeństwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(infomatique/CC/Flickr)

Zamieszki wybuchły w Belfaście w nocy z niedzieli na poniedziałek podczas tradycyjnych dorocznych marszy Zakonu Orańskiego - poinformowała policja Irlandii Północnej.

Trzech policjantów zostało postrzelonych, gdy grupa katolików zaatakowała funkcjonariuszy pilnujących porządku w północnej i zachodniej części Belfastu._ - Jak się sądzi na chwilę obecną, ich obrażenia nie są poważne _ - powiedziała rzeczniczka policji.

_ Zamieszki rozpoczęły się w dzielnicy Broadway około 23.45, gdy tłum około 200 osób zaczął zachowywać się agresywnie, strzelać i rzucać koktajlami Mołotowa _ - podała policja w komunikacie.

_ Także na North Queen Street wybuchły zamieszki, podczas których strzelano _ - czytamy w komunikacie.

Dorocznymi paradami oranżyści obchodzą rocznicę bitwy nad rzeką Boyne (1690 r.), w której wojska protestanckiego króla Wilhelma III Orańskiego pokonały Jakuba II Stuarta - ostatniego katolickiego króla Anglii, Szkocji i Irlandii.

Rocznica jest dla oranżystów okazją zamanifestowania przywiązania do brytyjskiej monarchii, swojej protestanckiej tożsamości i przynależności do Zjednoczonego Królestwa. Co roku powoduje to wzrost napięcia z katolikami, którzy opowiadają się za zjednoczeniem Irlandii.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Strajkują irlandzcy policjanci ]( http://news.money.pl/artykul/strajkuja;irlandzcy;policjanci,34,0,601634.html )
Tagi: zamieszki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz