Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zapalenie stawów negatywnie wpływa na życie ok. 90 proc. pacjentów

0
Podziel się:

Ponad 90 proc. chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) przyznaje,
że choroba negatywnie wpłynęła na co najmniej jeden aspekt ich życia, jak praca, relacje z innymi,
seks - wykazało międzynarodowe badanie wykonane w ramach kampanii "RA: Join the Fight".

Ponad 90 proc. chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
przyznaje, że choroba negatywnie wpłynęła na co najmniej jeden aspekt ich życia, jak praca, relacje z innymi, seks - wykazało międzynarodowe badanie wykonane w ramach kampanii "RA: Join the Fight".

Jego wyniki zaprezentowano podczas spotkania z mediami zorganizowanego przy okazji konferencji Europejskiej Ligii Przeciw Reumatyzmowi (EULAR), który w dniach 12-15 czerwca odbywa się w Madrycie. Udział w nim wzięło 10 171 pacjentów z 42 krajów i pięciu kontynentów. Polscy chorzy stanowili jedną z największych grup.

RZS jest najczęstszą zapalną chorobą stawów dotykającą osoby młode i w sile wieku. Pierwsze objawy występują najczęściej między 20. a 50. rokiem życia. Kobiety chorują średnio trzy razy częściej niż mężczyźni. W Polsce cierpi na nią ok. 400 tys. pacjentów.

Ogólnie 93 proc. badanych chorych przyznało, że RZS wpłynęło negatywnie na co najmniej jeden z aspektów ich życia. Wśród polskich pacjentów odsetek ten wyniósł 97 proc. "Ta różnica okazała się istotna statystycznie, co może wskazywać, że polscy chorzy są w większym stopniu negatywnie dotknięci chorobą" - skomentowała PAP Kathy Steinberg z agencji Harris Interactive, która wykonała badanie.

41 proc. przyznało (45 proc. polskich chorych), że choroba miała zły wpływ na ich karierę zawodową i zdolność wykonywania pracy. "Z tego 33 proc. musiało brać z powodu choroby dni wolne, 32 proc. musiało całkiem przestać pracować na jakiś czas, a 9 proc. zostało zwolnionych z pracy lub przeniesionych na niższe stanowisko" - wymieniał prezentujący wyniki badania prof. Peter Nash z Uniwersytetu Queensland w Australii.

Zdaniem dr. Indalecio Monteagudo ze Szpitala Uniwersyteckiego Gregorio Maranon w Madrycie wyniki te wskazują, że choroba przewlekła, jaką jest RZS, ma dramatyczny wpływ na możliwości zatrudnienia i rozwoju kariery, co jest ważne w dzisiejszych czasach opartych na konkurencji.

"Dlatego musimy wcześnie diagnozować i leczyć chorych, by zwiększyć ich szanse na normalne życie" - powiedział reumatolog. Dodał, że ważne jest też, by społeczeństwo tworzyło lepsze warunki do zatrudniania osób ze schorzeniami przewlekłymi.

RZS negatywnie wpływa także na uczestnictwo w życiu społecznym i domowym. "W moim przypadku choroba odebrała mi pewność siebie w realizacji zaplanowanych działań - nigdy nie wiadomo, kiedy ból związany z chorobą nie pokrzyżuje mi planów i chodzi tu o każdą sferę życia" - powiedziała PAP Konstancja Sacharczuk z polskiej organizacji pacjentów "3majmy się razem", która reprezentowała nasz kraj w komitecie doradczym kampanii. Sama cierpi na reumatoidalną chorobę stawów od 3. roku życia, czyli od 24 lat.

Zdaniem dr Janice Mooney z Uniwersytetu East Anglia w Norwich (Wielka Brytania), opóźnienie w diagnozowaniu choroby wynika z tego, że wiedza na temat objawów schorzeń reumatologicznych wśród ludzi ciągle jest zbyt niska. "Dlatego niezbędna jest szeroka edukacja społeczna na ten temat i uświadamianie, że im szybciej pacjenci zostaną zdiagnozowani, tym szybciej będzie można zastosować odpowiednie leczenie, a jego wyniki będą lepsze" - powiedziała reumatolog.

W rozmowie z PAP Sacharczuk zwróciła uwagę, że Polacy bardzo często zwlekają ze zgłoszeniem się do lekarza z powodu bólu stawów. "Wielu robi to dopiero, gdy są one już trudne do wytrzymania. A choroba w tym czasie postępuje i nieodwracalnie niszczy stawy" - zaznaczyła.

Stany zapalne stawów są przyczyną bolesnych obrzęków u chorych na RZS - najpierw zajęte zostają stawy rąk i stóp, a później również stawy większe, tj. kolanowe, łokciowe, biodrowe, barkowe. Choroba może prowadzić do destrukcji stawów i kalectwa, zwłaszcza gdy jest nieleczona lub źle leczona.(PAP)

jjj/ tot/ krf/

Więcej w Serwisie Nauka i Zdrowie - http://nauka.pap.pl

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)