Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zapatero: równouprawnienie kluczowym priorytetem prezydencji

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź premiera Zapatero
#

# dochodzi wypowiedź premiera Zapatero #

07.01. Madryt (PAP) - Jaki wkład może wnieść do Europy Hiszpania, która od stycznia przewodniczy UE? Mamy najbardziej postępową politykę równouprawnienia i tolerancyjne społeczeństwo - odpowiada szef socjaldemokratycznego rządu Jose Luis Zapatero.

Równouprawnienie kobiet i mężczyzn to "jeden z kluczowych priorytetów hiszpańskiej prezydencji" - przekonywał w czwartek korespondentów z Brukseli szef hiszpańskiego rządu, w którym połowę członków stanowią kobiety. I nie są to tylko puste słowa. Madryt dopiero kilka dni temu przejął stery w UE od Szwecji, a już zaproponował utworzenie nowego unijnego obserwatorium zajmującego się przemocą wobec kobiet oraz przyjęcie dyrektywy gwarantującej prawną ochronę ofiarom tej przemocy w całej Unii Europejskiej.

Zdaniem Zapatero hiszpański model równouprawnienia to wkład, jaki jego rząd może wnieść do Europy.

"Nasza polityka równości jest najbardziej postępowa, jaką można mieć" - przekonywał. Zachwalał przyjęcie przez Hiszpanię bardzo ambitnego prawa gwarantującego równość kobiet i mężczyzn, jeżeli chodzi o zatrudnienie i zarobki, a także walkę z przemocą wobec kobiet.

Chwalił też ogromne zmiany, jakie jego rząd wprowadził w Hiszpanii, jeżeli chodzi o prawa homoseksualistów, np. przyznając im prawo do małżeństwa. "To jest rozszerzenie praw równości na wszystkich obywateli. Nasze społeczeństwo jest bardziej tolerancyjne i szanujące prawa innych" - powiedział Zapatero.

Hiszpania chce jednak przede wszystkim zabiegać w UE o równouprawnienie kobiet. W tym kontekście proponuje m.in. utworzenie obserwatorium zbierającego dane dotyczące przemocy wobec kobiet w całej UE, które pomogłoby potem w opracowaniu analiz i propozycji, by zwalczać ten problem.

"Przemoc wobec kobiet jest ogromnym problemem w UE. Starym, ale wciąż aktualnym. Prawdziwe dane dotyczącego tej przemocy są znacznie gorsze niż te, które są podawane publicznie. Kobiety wciąż są zabijane przez partnerów. Dlatego należy zrobić wszystko, przyjąć wszelkie możliwe instrumenty, by zwalczać ten problem" - powiedziała wicepremier Hiszpanii Maria Teresa Fernandez de la Vega.

"Jest w tej sprawie szeroki konsensus państw UE. Nie chodzi o instytucję wymagającą wielkich nakładów biurokratycznych" - zastrzegła wicepremier. Nowe obserwatorium można by utworzyć przy istniejącej już w Wiedniu Agencji ds. Praw Podstawowych w UE.

Ponadto Hiszpania z poparciem 11 państw UE zaproponowała w czwartek przyjęcie nowej dyrektywy gwarantującej ochronę prawną ofiarom przemocy w całej UE. Chodzi o to, żeby kobieta mogła korzystać z takiej samej ochrony w całej UE, gdy była ofiarą przemocy np. w Hiszpanii, a napastnik ma sądowy zakaz zbliżania się do niej.

Inny pomysł to utworzenie europejskiego telefonu, jednakowego w całej UE, dla ofiar przemocy w domu.

Lecz Madryt chce też walczyć z dyskryminacją wobec innych grup, np. homoseksualistów. "Wiem, że to będzie trudne, ale chcemy, by przyjęta została ogólna dyrektywa na temat wszystkich rodzajów dyskryminacji" - powiedział sekretarz ds. europejskich Diego Lopez Garrido. "To bardzo symboliczna dyrektywa dotycząca europejskiego obywatelstwa" - dodał. Przypomniał jednak, że przyjęcie takiej dyrektywy "nie udało się" obecnej Komisji Europejskiej i jej komisarzowi ds. społecznych Vladimirowi Szpidli.

"My chcemy zrobić w tej sprawie krok naprzód" - zapewnił Garrido.

Inga Czerny(PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)