Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaprzysiężenie sędzi TK Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej

0
Podziel się:

Małgorzata Pyziak-Szafnicka została we wtorek zaprzysiężona na sędzię
Trybunału Konstytucyjnego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Prezydent wręczył także
odznaczenia byłym sędziom TK.

Małgorzata Pyziak-Szafnicka została we wtorek zaprzysiężona na sędzię Trybunału Konstytucyjnego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Prezydent wręczył także odznaczenia byłym sędziom TK.

Prezydent pogratulował nowo zaprzysiężonej sędzi i podkreślił, że "Trybunał Konstytucyjny stanowi istotną część fundamentu demokracji w Polsce". Zaznaczył, że wybór Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej "w pełnił ukompletnił Trybunał".

Prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka została wybrana przez Sejm na sędzię TK 5 stycznia. Jest prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego; od końca lat siedemdziesiątych związana z Uniwersytetem Łódzkim. Wydała ponad 50 publikacji.

Studiowała prawo porównawcze w Strasburgu, a w 2003 r. założyła na Wydziale Prawa i Administracji szkołę prawa francuskiego, którą kieruje. Odbyła staże zagraniczne we Francji i w Niemczech, wykładała na wydziale prawa w Grenoble i Nantes. W latach 1988-2006 pracowała w biurze orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Od listopada 2006 r. jest członkiem komisji kodyfikacyjnej prawa cywilnego, działającej przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

Podczas uroczystości prezydent podziękował za pracę i wręczył odznaczenia byłym sędziom TK: Jerzemu Ciemniewskiemu - Krzyż Komandorski, a Teresie Dębowskiej-Romanowskiej, Mirosławowi Wyrzykowskiemu i Marianowi Zdybowi - Krzyż Oficerski.

Wcześniej, 26 listopada 2010 r. sędziami TK zostali prof. Piotr Tuleja, adwokat Stanisław Rymar i prof. Marek Zubik. 2 grudnia skończyła się 9-letnia kadencja czterech sędziów Trybunału - prezesa Bohdana Zdziennickiego, wiceprezesa Marka Mazurkiewicza oraz Mariana Grzybowskiego i Mirosława Wyrzykowskiego.

Kandydaci na sędziów TK zostali zgłoszeni 2 listopada. Przeciw trybowi ich zgłaszania protestowały organizacje pozarządowe. W ich ocenie zbyt krótki czas od zgłoszenia kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego do zaopiniowania ich przez sejmową komisję (18 listopada), a następnie - do głosowania w Sejmie - uniemożliwiał przeprowadzenie monitoringu obywatelskiego.(PAP)

edom/ bos/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)