Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zapustowy korowód z niedźwiedziem odwiedził szkoły w Opolu

0
Podziel się:

Zapustowy korowód z niedźwiedziem przeszedł w piątek przez Opole i odwiedził
szkoły w centrum miasta. Inscenizację wciąż popularnego na Śląsku Opolskim zwyczaju wodzenia
niedźwiedzia przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach.

Zapustowy korowód z niedźwiedziem przeszedł w piątek przez Opole i odwiedził szkoły w centrum miasta. Inscenizację wciąż popularnego na Śląsku Opolskim zwyczaju wodzenia niedźwiedzia przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach.

Przebierańcy podczas głośnego przemarszu przez miasto odwiedzali opolskie szkoły. "Odprawiamy wodzenie niedźwiedzia i odwiedzamy szkoły. Ich uczniowie to +miejskie dzieci+ i w większości nie znają tego zwyczaju. Oprócz tego to świetna akcja promocyjna muzeum" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej.

W korowodzie przebierańców szły postaci, które tradycyjnie biorą udział w żywym ciągle na Opolszczyźnie zwyczaju wodzenia niedźwiedzia. "Tradycyjnie obecne w nim są Para Młoda, Śmierć, Diabeł, Cyganka, muzykanci i oczywiście Niedźwiedź, a także Gajowy, który na zakończenie pochodu +zabija+ misia, symbolizującego ustępujące zło" - zaznaczył Jasiński.

Przy okazji odwiedzin w szkołach oberwało się systemowi kształcenia i nauczycielom. Przebierańcy wyśpiewywali wierszyki piętnujące przywary szkół i pedagogów. "Dzieci wychowywać dzisiaj próbujecie, lecz biegłości mało macie w Internecie", "Dzienniki internetowe macie, ale o kulturze ludowej zapominacie", i "Programy nauczania rozszerzacie, i tym sposobem kadry +Karolinki+ zasilacie" - skandowali uczestnicy korowodu. ("Karolinka" to największe opolskie centrum handlowe z hipermarketami).

Wodzenie niedźwiedzia to najpopularniejszy na Śląsku Opolskim zwyczaj zapustowy. Miał on przynieść społeczności lokalnej urodzaj i płodność. Korowód z niedźwiedziem odwiedzał wszystkie gospodarstwa we wsi, a w każdej zagrodzie gospodyni musiała z misiem zatańczyć, co gwarantowało powodzenie i dobre plony.

Dodatkowo niedźwiedź był symbolem całego zła i sprawcą wszelkich nieszczęść jakie dotknęły mieszkańców w poprzednim roku. Po zakończeniu obchodu wsi miś za swoje winy ginął z ręki Myśliwego, lub Gajowego i rozpoczynała się huczna zabawa - ostatnia przed Wielkim Postem.(PAP)

jsz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)