Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarębski: na sytuację w TVP wpłynie decyzja ws. ustawy medialnej

0
Podziel się:

Ekspert ds. mediów Andrzej Zarębski uważa, że wpływ na sytuację w TVP
będzie miała decyzja prezydenta w sprawie ustawy medialnej. Podpisanie tej ustawy oznacza - jak
powiedział - wybór nowej KRRiT i nowych władz TVP, niepodpisanie - wydłużenie okresu rządzenia w
TVP dotychczasowych władz.

Ekspert ds. mediów Andrzej Zarębski uważa, że wpływ na sytuację w TVP będzie miała decyzja prezydenta w sprawie ustawy medialnej. Podpisanie tej ustawy oznacza - jak powiedział - wybór nowej KRRiT i nowych władz TVP, niepodpisanie - wydłużenie okresu rządzenia w TVP dotychczasowych władz.

Prezydent ogłosił w poniedziałek, że ustawy nie podpisze.

Zgodnie z decyzją KRS Piotr Farfał pozostaje p.o. prezesem TVP. W poniedziałek stołeczny sąd odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego Sławomira Siwka jako p.o. prezesa TVP - o co ten wnosił. Z KRS wykreślono zaś - na wniosek Farfała - członków rady nadzorczej TVP oraz odwołanego prokurenta spółki Pawła Palucha. Decyzja Sądu Rejonowego jest nieprawomocna.

Zdaniem Zarębskiego obecnie decyzja w sprawie władz TVP jest w gestii KRRiT. "Jeżeli dojdzie ze sobą do porozumienia, może dokonać wyboru nowej RN. Pytanie czy zdoła się porozumieć, a jeżeli tak to czy zdoła ustabilizować sytuację w spółce i doprowadzić do wyciszenia politycznych napięć" - powiedział.

Pytany o ewentualną decyzję wprowadzenia kuratora powiedział, że "nie będzie uprzedzał decyzji sądowej". "Jedyną silną przesłanką za wprowadzeniem kuratora jest przedłużający się brak Rady Nadzorczej w spółce" - powiedział. "Gdyby KRRiT dokonała wyboru ta najsilniejsza przesłanka ustałaby" - dodał. Zaznaczył, że rolą ewentualnego kuratora byłoby "doprowadzenie do wyboru nowej RN w spółce".

Zarębski podkreślił, że sprawozdanie KRRiT będzie rozpatrywane po wakacjach. "Ten okres wydłużono ze względu na oczekiwanie na decyzję prezydenta w sprawie ustawy medialnej" - powiedział. Jego zdaniem "nie ma zgody między prezydentem a większością parlamentarną w sprawie reformy TVP". "Prezydent chce utrzymać ten stan rzeczy, gdzie jest 5-osobowa KRRiT, dwóch członków mianuje tam prezydent, a trzech parlament i do ważności uchwał potrzebna jest większość czterech głosów. Większość parlamentarna chce zerwać z tym układem" - powiedział.

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa czeka na rozstrzygnięcie wniosek ministra skarbu Aleksandra Grada o wyznaczenie kuratora dla TVP. Podstawowy argument za taką interwencją to brak rady nadzorczej w spółce, ale też niestabilna sytuacja w jej władzach.(PAP)

dom/ wkr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)