Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zaremba pozywa Nitrasa w trybie wyborczym

0
Podziel się

Senator Krzysztof Zaremba (niezależny) złożył
w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Szczecinie pozew przeciwko
posłowi PO Sławomirowi Nitrasowi w trybie wyborczym.

bEiwfMgR

Senator Krzysztof Zaremba (niezależny) złożył w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Szczecinie pozew przeciwko posłowi PO Sławomirowi Nitrasowi w trybie wyborczym.

Jednocześnie wycofał z Sądu Apelacyjnego zażalenie, które przesłał w piątek po czwartkowym orzeczeniu sądu nakazującym również w trybie wyborczym przeproszenie Nitrasa.

Zaremba powiedział w poniedziałek PAP, że złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko Nitrasowi w związku z kłamstwami jakie powiedział poseł w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" 28 maja. Senator twierdzi, że Nitras wypowiadał fałszywe opinie m.in. na temat jego pracy zawodowej.

bEiwfMgT

"Wycofałem również zażalenie z Sądu Apelacyjnego z tego względu, że nie mogę ujawnić tożsamości moich informatorów, ponieważ dalej są członkami PO i klubu parlamentarnego. W związku z tym nie mogę ich narażać na szykany polityczne. Są to osoby bardzo wiarygodne" - podkreślił Zaremba.

"Nie interesuje mnie co robi senator, +niestety Zaremba+" - powiedział PAP Nitras, poproszony o skomentowanie sytuacji.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie umorzył w poniedziałek sprawę zażalenia.

Decyzją Sądu Okręgowego w Szczecinie Zaremba miał w ciągu 48 godzin przeprosić pisemnie Nitrasa.

bEiwfMgZ

Sąd rozpatrywał pozew Nitrasa - kandydata PO w wyborach do PE - przeciwko Zarembie, b. politykowi Platformy, który w tych wyborach kandyduje z listy Libertas. Obaj są "jedynkami" swych list w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim.

Zaremba - postanowił sąd - ma pisemnie przeprosić Nitrasa za to, że podczas telewizyjnej audycji podał informację, iż szef klubu PO Zbigniew Chlebowski chciał usunąć Nitrasa z sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Pozostałe wnioski zawarte w dwóch pozwach Nitrasa sąd oddalił. Nitras domagał się jeszcze przeprosin m.in. za słowa Zaremby, że "członkostwo w sejmowej komisji skarbu służyło Nitrasowi do załatwiania kolegom stanowisk w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa" oraz za wypowiedź, że "Nitras nie posiada wiedzy na temat Stoczni Szczecińskiej Nowa (...) poseł Nitras był odpowiedzialny za nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej posła Marcinkiewicza".

Sąd także uznał, że Zaremba mógł nazwać publicznie Nitrasa "głównym kadrowym regionu" i "cyrulikiem z Połczyna", gdyż te określenia były jedynie elementami autoprezentacji Zaremby, a nie informacjami dla wyborcy.

bEiwfMha

W kwestii zawiadomienia wysłanego przez Zarembę do CBA odnośnie wątpliwości co do statusu majątkowego Nitrasa i związanego z nim rodzinnie Pawła Gzyla, sąd stwierdził, że "zawiadomienie to stanowi kategorię pytań i wątpliwości, co do stanu majątkowego kandydata PO i możliwości popełnienia przez niego nadużyć".

Nitras zapowiedział, że nie będzie się odwoływał od decyzji sądu. Dodał, że czeka teraz na przeprosiny od Zaremby, a w kwestiach, które według sądu, nie mogą być rozpatrywane w trybie wyborczym, wytoczy Zarembie proces cywilny. "Będę dążył również do uchylenia senatorowi immunitetu, aby móc wytoczyć mu sprawę karną" - zapowiedział Nitras. (PAP)

szt/ aja/ jbr/

bEiwfMhu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)