Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaremba: przemysł stoczniowy nie pod kontrolą KE

0
Podziel się:

Kandydat Libertas do europarlamentu
Krzysztof Zaremba zaapelował w czwartek, by przemysł stoczniowy
został wyłączony spod kontroli Komisji Europejskiej. Zwrócił się
też do rządu o zmiany przedłużające działanie tzw. specustawy
stoczniowej do 31 maja 2010 roku.

Kandydat Libertas do europarlamentu Krzysztof Zaremba zaapelował w czwartek, by przemysł stoczniowy został wyłączony spod kontroli Komisji Europejskiej. Zwrócił się też do rządu o zmiany przedłużające działanie tzw. specustawy stoczniowej do 31 maja 2010 roku.

Zaremba, senator, do niedawna działacz PO, przekonywał w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami w Szczecinie, że przemysł stoczniowy w krajach UE powinien być uznany przez UE za sektor "newralgiczny" i poddany szczególnej ochronie. Apelował też, by warunki do odbudowy przemysłu stoczniowego w Polsce zostały zapewnione z budżetu UE.

"Po raz kolejny zwracam się do premiera i ministra skarbu o inicjatywę ustawodawczą w celu znowelizowania tzw. specustawy stoczniowej tak, aby przedłużyć termin jej działania o rok, do 31 maja 2010 roku, by podobnie jak rządy Francji i Niemiec, doczekać lepszej koniunktury i wtedy z korzyścią dla polskiej gospodarki sprywatyzować polskie stocznie" - napisał w oświadczeniu Zaremba.

Specustawa stoczniowa jest związana z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do 6 czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Ustawa przewiduje sprzedaż stoczni Gdynia i Szczecin w otwartym, nieograniczonym przetargu; obejmuje programem ochronnym stoczniowców zatrudnionych w stoczni Gdynia i Szczecin do 31 października 2008 roku.

Zaremba otwiera listę Libertas w okręgu zachodniopomorskim i lubuskim.

Pozostałe "jedynki" Libertas to: senator PiS Ryszard Bender (Podlasie, Warmię i Mazury), posłanka PiS Anna Sobecka (Wielkopolska), wiceprezes Libertas Polska Artur Zawisza (Warszawa), europoseł i przewodniczący rady politycznej Naprzód Polsko Dariusz Grabowski (Mazowsze), lider Partii Regionów Bolesław Borysiuk (Łódź), europoseł i przewodniczący Stronnictwa "Piast" Zdzisław Podkański (Lubelskie), wiceprezes Libertas Polska Daniel Pawłowiec (Podkarpacie), były prezes LPR Wojciech Wierzejski (Małopolska i woj. świętokorzyskie), prezes Naprzód Polsko Janusz Dobrosz (Dolny Śląsk)
, redaktor naczelny tygodnika konserwatywno-liberalnego "Najwyższy CZAS" Tomasz Sommer (Pomorskie).

epr/ agy/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)