Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarząd KGHM chce rozmawiać ze związkowcami

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź R. Zbrzyznego
#

# dochodzi wypowiedź R. Zbrzyznego #

09.05. Wrocław (PAP) - Władze KGHM, mimo agresywnego zachowania związkowców podczas protestu w ubiegłym tygodniu, są gotowe do rozmów - poinformowała w poniedziałek spółka w oświadczeniu. Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego oczekuje podania terminu negocjacji.

Władze KGHM proponują, by zespoły, powołane przez związki i zarząd, wspólnie określiły tematykę i zasady prowadzenia rozmów. Oczekują też informacji o powołaniu przez związkowców zespołu oraz określenia terminu rozpoczęcia wspólnych prac o charakterze organizacyjno-technicznym.

W czwartek około tysiąca związkowców protestowało przed siedzibą zarządu KGHM Polska Miedź. W trakcie pikiety doszło do przepychanek między najbardziej agresywnymi związkowcami a ochroną.

Jak wynika z oświadczenie przesłanego PAP w poniedziałek przez KGHM Polska Miedź, rozmowy zaproponowane przez związkowców na 10 maja nie odbędą się, ponieważ członkowie zarządu i niektórzy dyrektorzy spółki będą uczestniczyć w zaplanowanej na 9-11 maja w Warszawie konferencji International Wrought Copper Council, współgospodarzem imprezy jest m.in. KGHM.

Choć władze miedziowej spółki są gotowe do prowadzenia dialogu ze związkami to równocześnie podkreślają w oświadczeniu, że "chuligański charakter (protestów w ubiegłym tygodniu - PAP) nie budzi najmniejszych wątpliwości".

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Cecylia Stankiewicz, dyrektor naczelny ds. pracowniczych, niedopuszczalne jest głoszenie przez związkowców tezy, że czwartkowe zajścia przed siedzibą spółki były prowokowane przez zarząd firmy.

Negatywnie do pomysłu powołania roboczego zespołu odniósł się przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Ryszard Zbrzyzny, który w rozmowie z PAP w poniedziałek podkreślił, że powołanie tego typu grupy niczego nie da.

"Związkowcy przecież normalnie pracują i nie mają czasu na zabawy w nasiadówki, grupy czy podgrupy. Proponowaliśmy wcześniej spotkanie zespołu decyzyjnego, którego negocjacje mogłyby się zakończyć podpisaniem, jakiegoś porozumienia. W skład tego zespołu miałoby wejść pięciu przedstawicieli zarządu i reprezentanci związków. Tylko takie spotkanie nas interesuje" - podkreślił.

Zbrzyzny uważa, że zarząd nie ma woli prowadzenia rozmów, bo "jeśli mają one wyglądać tak jak 5 maja to dziękujemy bardzo". "My zaproponowaliśmy termin rozmów na 10 maja, zarządowi to nie pasuje, więc teraz piłeczka jest po ich stronie. Zobaczymy, jaki termin zaproponują" - dodał.

W czwartek przed siedzibą zarządu KGHM pikietujący związkowcy rzucali w ochroniarzy m.in. puszkami z piwem. Ostatecznie demonstrantom udało się sforsować zamknięte drzwi do budynku, ale nie weszli do środka, ponieważ w budynku czekał kordon policji.

Dochodzenie w sprawie czwartkowych zajść prowadzi policja, trzy osoby zostały już skazane. Postawiono im zarzuty udziału w zbiegowisku i pobiciu "o charakterze chuligańskim" oraz zniszczenia mienia. Mężczyźni dobrowolnie poddali się karze i w sobotę zostali skazani m.in. na kary więzienia od roku do roku i sześciu miesięcy w zawieszeniu oraz grzywny.

Pierwsza tura rozmów związkowców z władzami spółki odbyła się w połowie kwietnia. Wtedy też Sylwia Rozkosz z biura prasowego KGHM mówiła PAP, że w latach 2007-2010 przeszeregowanych zostało 75 proc. zatrudnionych w KGHM, czyli ponad 13 tys. pracowników. "Przeszeregowanie jednej osoby oznacza dla niej średni wzrost wynagrodzenia o 300 zł, w tym płacy zasadniczej o 113 zł" - tłumaczyła.

Według Rozkosz, w 2011 r. średnia płaca w KGHM ukształtuje się na poziomie 9031 zł i będzie wyższa od płacy w 2010 o 4,6 proc. W ostatniej dekadzie wynagrodzenia w Polskiej Miedzi wzrosły o 106,6 proc.; z uwzględnieniem inflacji realny wzrost wyniósł 75,5 proc.(PAP)

mic/ umw/ amac/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)