Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zarząd Kompanii Węglowej przyjął projekt programu restrukturyzacji

0
Podziel się:

#
Dochodzą wypowiedzi wiceprezesa Kompanii Węglowej
#

bEEEdFyt

# Dochodzą wypowiedzi wiceprezesa Kompanii Węglowej #

28.11. Katowice (PAP) - Zarząd Kompanii Węglowej przyjął w czwartek projekt programu restrukturyzacji spółki do 2020 r. oraz projekt planu techniczno-ekonomicznego na przyszły rok. Ma to być ostatni rok generowania straty na sprzedaży węgla. Planowane są też zmiany w strukturze firmy.

"2014 rok będzie pierwszym rokiem wdrażania planu restrukturyzacji spółki. Chcielibyśmy przeprowadzić w tym czasie najistotniejsze przekształcenia organizacyjne i strukturalne, a także zmiany w obszarze produkcji, idące w kierunku skoncentrowania wydobycia węgla na ścianach o najlepszych parametrach techniczno-ekonomicznych" - powiedział w czwartek PAP wiceprezes Kompanii Marek Uszko, koordynujący obecnie prace zarządu firmy.

bEEEdFyv

Według wcześniejszych informacji, docelowo może to oznaczać zmniejszenie ilości ścian wydobywczych o około jedną trzecią, a także łączenie ze sobą poszczególnych kopalń. Plan zakłada, że przyszłoroczne wydobycie węgla w Kompanii ma być zbliżone do tegorocznego, rzędu 33 mln ton. W ubiegłym roku kopalnie spółki wydobyły ponad 39 mln ton węgla. Jeżeli w 2014 r. sfinalizowana zostanie sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, łączne wydobycie kopalń Kompanii ulegnie dalszemu zmniejszeniu.

Dzięki planowanym zmianom oraz poprawie efektywności Kompania chce odzyskać rentowność i konkurencyjność. Plan zakłada, że jeszcze w przyszłym roku spółka przyniesie stratę na poziomie operacyjnym (na sprzedaży węgla), jednak od 2015 roku ma przynosić zyski. Oprócz zmian organizacyjnych i redukcji zatrudnienia planowane jest również zmniejszenie kosztów pracy. Związkowcy informowali wcześniej o planach likwidacji niektórych świadczeń (np. dopłat do wyposażenia szkolnego dzieci pracowników) oraz zamrożenia płac.

Jak poinformowali przedstawiciele Kompanii, przyjęty w czwartek projekt jest zgodny z zatwierdzonymi przed tygodniem założeniami. W piątek dokument otrzymają rada nadzorcza (do zatwierdzenia) i rada pracowników (do konsultacji), a w przyszłym tygodniu związki zawodowe. W poniedziałek zarząd KW zamierza przedstawić niektóre szczegóły planowanych działań opinii publicznej.

"Chcemy jak najszybciej podjąć rzeczowy, konstruktywny dialog ze stroną społeczną. Dopuszczamy możliwość korekt w projekcie, jeżeli uda się wspólnie wypracować alternatywne rozwiązania, które przyniosłyby podobne skutki w wymiarze techniczno-ekonomicznym" - zadeklarował Uszko.

bEEEdFyB

Wiceprezes zapowiedział, że negocjacje ze stroną społeczną zaczną się bardzo szybko - na 5 grudnia na pierwsze rozmowy będą zaproszeni członkowie rady pracowników, a dzień później przedstawiciele organizacji związkowych. "Liczymy na konstruktywne rozmowy przy stole negocjacyjnym" - powiedział wiceprezes. Przypomniał, że priorytetem działań zarządu jest zapewnienie stabilnych miejsc pracy przez wiele lat.

Po otrzymaniu projektu związkowcy mają podjąć decyzję o wszczęciu sporu zbiorowego w Kompanii. Związki nie godzą się na zwolnienia pracowników administracji (górnicy dołowi mają gwarancję pracy), łączenie kopalń i sprzedaż jednej z nich. W Kompanii działa sztab protestacyjno-strajkowy i obowiązuje pogotowie strajkowe. W środę w kopalniach odbyły się tzw. masówki, podczas których związkowcy przedstawili górnikom swoją ocenę sytuacji w spółce.

Według wcześniejszych informacji, projekt programu restrukturyzacji zakłada m.in. zmniejszenie zatrudnienia w administracji o ponad tysiąc osób, sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a także łączenie kopalń i tworzenie spółek z zakładów dotychczas wchodzących w skład KW. Docelowo w strukturze KW miałoby pozostać 7 kopalń.

Kompania zatrudnia obecnie ok. 57 tys. osób w 15 kopalniach. Po dziewięciu miesiącach roku przyniosła blisko 300 mln zł strat. Z powodu spadku cen węgla i zmniejszenia jego sprzedaży tegoroczne przychody spółki będą o 2,3 mld zł mniejsze niż dwa lata temu i 1,1 mld zł niższe niż przed rokiem. Zatrudnienie w 2020 r. ma zmniejszyć się poniżej 50 tys. pracowników, poprzez nadwyżkę osób odchodzących na emerytury nad nowymi pracownikami.(PAP)

bEEEdFyC

mab/ drag/

bEEEdFyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)