Notowania

wiadomości
27.04.2011 17:39

Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA ma nowe władze

Rada Nadzorcza wybrała w środę władze spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA. W trzyosobowym gremium znaleźli się dotychczasowi członkowie zarządu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada Nadzorcza wybrała w środę władze spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA. W trzyosobowym gremium znaleźli się dotychczasowi członkowie zarządu.

W nowej kadencji funkcję prezesa nadal pełnić będzie Janusz Jarosiński; wiceprezesami będą: Walery Tankiewicz - ds. infrastruktury i zarządzania majątkiem oraz Krystyna Szambelańczyk - ds. zarządzania finansami.

Janusz Jarosiński pracuje w porcie od ponad 30 lat. Od listopada 1999 r. nieprzerwanie pełni funkcję prezesa lub wiceprezesa zarządu ZMPG SA. Poinformował PAP, że "decyzja RN oznacza dla portu kontynuację dotychczasowych zamierzeń w przedsiębiorstwie oraz pozytywną ocenę tego, co działo się w porcie w minionych trzech latach".

Dodał, że w rozpoczętej kadencji zarząd chce dokończyć prywatyzację spółek portowych oraz zrealizować inwestycje o wartości ok. 0,5 mld zł.

Walery Tankiewicz jest członkiem Zarządu portu w Gdyni od 2000 r., funkcję wiceprezesa będzie pełnić już drugą kadencję. Także Krystyna Szambelańczyk będzie wiceprezesem portu drugą kadencję.

W porcie w ciągu najbliższych lat mają być wykonane inwestycje o wartości ok. 500 mln zł, z czego dofinansowanie unijne ma wynieść ok. 300 mln zł. Inwestycje mają znacząco zwiększyć potencjał przeładunkowy portu w Gdyni.

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Janusz Jarosiński poinformował w ub. tygodniu, że w I kwartale 2011 r. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku odnotowano 16-proc. wzrost przeładunków w porcie. "Najbardziej, bo o ok. 30 proc. wzrosły obroty kontenerowe i to pokazuje, że gospodarka polska ma się dobrze i nie jest źle z wymianą handlową" - podkreślił.

W 2010 r. w porcie przeładowano 14,7 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 11,1 proc. wobec 2009 r. Jest to drugi wynik w historii portu. W rekordowym 2007 r. przeładowano ponad 17 mln ton. Port odnotował też ponad 38-proc. wzrost zysku netto w 2010 r. w porównaniu do 2009 r.

ZMPG zarządza terenami i infrastrukturą portu w Gdyni na powierzchni prawie 500 ha. Na jego terenie działają niezależne spółki eksploatacyjne, m.in. Bałtycki Terminal Drobnicowy, Morski Terminal Masowy, Bałtycka Baza Masowa, Portowy Zakład Techniczny i Wydział Usług Żeglugowych i Portowych. (PAP)

bls/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz