Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarząd "Przeróbki" przekształcił się w komitet protestacyjno- strajkowy

0
Podziel się:

Zarząd krajowy Związku Zawodowego
"Przeróbka", skupiającego pracowników zakładów mechanicznej
przeróbki i wzbogacania węgla, przekształcił się w środę w komitet
protestacyjno-strajkowy.

Zarząd krajowy Związku Zawodowego "Przeróbka", skupiającego pracowników zakładów mechanicznej przeróbki i wzbogacania węgla, przekształcił się w środę w komitet protestacyjno-strajkowy.

Zarząd zobowiązał też wszystkie jednostki organizacyjne związku, by także przekształciły się w podobne komitety. Pierwszego grudnia związek ma ogłosić pogotowie strajkowe we wszystkich zakładach, w których działa. "Przeróbka" broni wcześniejszych emerytur pracowników tej branży.

W ostatni piątek "Przeróbka" wszczęła wielozakładowy spór zbiorowy z zarządami spółek górniczych i firm zatrudniających jego członków. Według przedstawicieli "Przeróbki", związek zrzesza ok. 15 tys. osób pracujących w zakładach należących do Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Lubelskiego Węgla "Bogdanka", Południowego Koncernu Węglowego, Zakładów Górniczych "Trzebionka" i w Zakładzie Odsalania "Dębieńsko".

Związkowcy domagają się przede wszystkim utrzymania obecnego wieku emerytalnego dla pracowników przeróbki, wynoszącego 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Zgodnie z nową ustawą o emeryturach pomostowych, pracownicy przeróbki musieliby pracować 5 lat dłużej.

Rozpoczęcie sporu zbiorowego zapoczątkowało realizację scenariusza ogłoszonego w ostatni czwartek przez przewodniczącego związku Sławomira Łukaszewicza. Kulminacją protestu może być planowany na 5 stycznia strajk generalny zakładów przeróbczych.

Przedmiotem sporu jest pięć żądań. Dwa pierwsze dotyczą wprowadzenia urlopów przedemerytalnych dla pracowników przeróbki, których objęłyby dotychczasowe pomostówki, płatnych jak urlopy wypoczynkowe, a także dodatkowych płatnych urlopów zdrowotnych - 5 dni po przepracowaniu 10 lat i 8 dni po 20 latach - za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Kolejne postulaty obejmują zawarcie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników górnictwa, wypłatę do końca tego roku dodatkowych premii średnio po 1 tys. zł i zrównania od stycznia 2009 r. wartości posiłków profilaktycznych do 17 zł, a także nierepresjonowania pracowników biorących udział w akcjach protestacyjno-strajkowych.

Związkowcy z "Przeróbki" zaproponowali, by z uwagi na złożoność żądań i liczbę objętych sporem pracodawców, stronę te reprezentował w negocjacjach Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego. Ostrzegli też, że w razie nieuwzględnienia żądań, podejmą "stosowne akcje protestacyjno-strajkowe do strajku generalnego włącznie".

Plan protestów "Przeróbki" jest otwarty na współpracę z innymi górniczymi związkami oraz np. z kolejarzami. W ubiegłym tygodniu najważniejsze górnicze związki opowiedziały się za strajkiem generalnym w Polsce w obronie m.in. uprawnień emerytalnych i zdrowotnych, ale decyzję o ogłoszeniu ewentualnego strajku pozostawiły krajowym centralom związkowym. (PAP)

kon/ mtb/ pad/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)