Notowania

budowa
28.09.2010 16:54

Zarząd woj. małopolskiego chce wesprzeć budowę Panteonu Narodowego

Kilkanaście milionów złotych chce przekazać na budowę Panteonu Narodowego w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie zarząd województwa małopolskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilkanaście milionów złotych chce przekazać na budowę Panteonu Narodowego w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie zarząd województwa małopolskiego.

Taką deklarację złożył marszałek województwa Marek Nawara podczas wtorkowego spotkania z prof. Franciszkiem Ziejką, przewodniczącym rady Fundacji Panteon Narodowy.

"Zarząd będzie szukał pieniędzy na ten cel w Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013" - poinformował rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, Jarosław Kostrzewa.

Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła ma być miejscem pochówku wybitnych Polaków, zasłużonych w dziedzinie sztuki, kultury nauki, którzy rozsławiają Polskę poza granicami.

Będzie on organizowany w trzech etapach. Pierwszy z nich - złożony z sześciu połączonych ze sobą krypt - ma być uroczyście otwarty we wrześniu 2012 r., w 400. rocznicę śmierci wybitnego kaznodziei ks. Piotra Skargi, który spoczywa w jednej z krypt kościoła św. Piotra i Pawła.

Prof. Ziejka poinformował, że jeszcze w tym roku powinny się rozpocząć prace archeologiczne w podziemiach świątyni. Oficjalna inauguracja działalności Fundacji, która wydzierżawiła podziemia na 40 lat, nastąpi 9 października, podczas uroczystego koncertu w kościele św. Piotra i Pawła.

Szacunkowa wartość całego projektu to ok. 50 mln zł. Pierwszy etap inwestycji ma kosztować 17 mln zł.

Fundacja Panteon Narodowy została powołana w maju 2010 r. przez 11 krakowskich wyższych szkół publicznych, Polską Akademię Umiejętności i Archidiecezję Krakowską.

O pochówku zasłużonych w panteonie w podziemiach kościoła św. św. Piotra i Pawła będzie decydować 9-osobowa kapituła, w której mają zasiadać prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, metropolita krakowski, przewodniczący Episkopatu Polski, prezydent Krakowa, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, i przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.(PAP)

wos/ ls/ jra/

Tagi: budowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz